Jasnota różowa

Gwiazdnica pospolita
Gwiazdnica pospolita
10 czerwca 2022
Komosa biała
Komosa biała
10 czerwca 2022

Jasnota różowa z rodziny jasnotowatych to roślina będąca uporczywym chwastem, mająca toksyczne właściwości. Konkuruje z roślinami uprawnymi o wodę i składniki pokarmowe z gleby, zubażając plony.

Jasnota różowa – opis

Siewka jasnoty pospolitej ma cienką, podliścieniową łodyżkę. Posiada także szerokoowalne liścienie, na końcu zaokrąglone i delikatnie wycięte, natomiast w nasadzie mocno wycięte.

Dorosły osobnik ma łodygę wysokości od 10 do 30 cm. Łodyga jest podnosząca się lub rozesłana, a na dole kanciasta i rozgałęziająca się. Liście w górnej części są lekko okrągłe i siedzące. Dolne liście są na ogonkach i mają kształt sercowatookrągławy. Rurka korony jest dłuższa od kielicha, a w środku naga. Owoc jasnoty to rozłupka odwrotnie jajowata.

Jasnota różowa jest rośliną jednoroczną, jarą, dobrze zimującą. Kwitnie od marca do listopada. Przeciętnie wytwarza około 200 nasion w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Jasnota różowa – występowanie i szkodliwość

Często występuje na nieużytkach i stanowiskach ruderalnych – niezagospodarowanych przez Rolnika i stamtąd rozprzestrzenia się na pola uprawne. Najlepiej rośnie na glebach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych, dobrze nasłonecznionych i przewietrzonych.

Występuję w wszystkich gatunkach roślin uprawnych począwszy od zbóż ozimych i jarych, a kończąc na uprawach szeroko rzędowych: kukurydza, buraki, ziemniaki. Generalnie nie jest zaliczana do chwastów zbytnio uciążliwych dla prowadzenia upraw, jednak przy braku skutecznych zabiegów chwastobójczych jej populacja na danym polu zwiększa się

Jasnota różowa – zwalczanie

Jasnota różowa jest skutecznie zwalczania w zbożach przez Coalicion 750 WG oraz BluSky 500 WG i SunLight 50 SC, produkty tworzą Duet Herbicydowy oraz są elementem zestawu SunPak.

Herbicyd Sunpak