Jasnota purpurowa

Owies głuchy
27 czerwca 2023
Dymnica pospolita
12 grudnia 2023

Jasnota purpurowa to roślina jednoroczna z rodziny jasnowatych. Wyglądem przypomina pokrzywę, chociaż pod względem właściwości znacząco się od niej różni.

Nie jest ona wymagająca – wystarczy jej umiarkowanie żyzna gleba i odpowiednie nasłonecznienie. Jej nasiona przenoszone są natomiast przez mrówki. Wysoka tolerancja i szybki wzrost sprawiają, że jasnota purpurowa może być zagrożeniem dla upraw rolnych.

Jasnota purpurowa – opis

Jasnota purpurowa (Lamium purpureum) swoim wyglądem przypomina pokrzywę. Jej liście mają delikatnie jajowaty kształt, są także lekko owłosione. Charakterystyczne dla okazu są purpurowe kwiaty, na co wskazuje sama nazwa rośliny. Znajdują się one dookoła jej szczytu. Kiedy zakwitają, w pobliżu unosi się bardzo intensywna i niezbyt przyjemna woń. Okaz może osiągać nawet do 30 cm wysokości, chociaż zwykle rośliny są mniejszych rozmiarów i mają 10-15 cm.

Co ciekawe, jedna roślina jest w stanie wyprodukować nawet do ok. 300 nasion. To znacznie ułatwia niekontrolowany rozrost jasnoty purpurowej. Nasiona rozsiewane są na okoliczne tereny przez wiatr (nawet ten niezbyt intensywny) lub roznoszone przez mrówki.

Jasnota purpurowa – występowanie i szkodliwość

Jasnota purpurowa jest gatunkiem występującym na terenie całego kraju. Roślina szczególnie dobrze rozwija się na obszarach gliniastych i podłożach próchniczych, które są bogate w różnego rodzaju składniki odżywcze. Bardzo często można zauważyć jej intensywny wzrost w miejscach, które zasilane były obornikiem.

Warto jednak przypomnieć, że jasnota purpurowa nie jest wymagająca w kwestiach uprawy, co oznacza, że ma zdolność wzrostu także na mniej żyznych glebach.

Roślina wyróżnia się dość mocno rozgałęzionym systemem korzeniowym. To, w połączeniu z szybkim wzrostem i intensywną produkcją nasion, sprawia, że jest ona zagrożeniem dla roślin uprawnych.

Chwast pobiera duże ilości wody. Przejmuje także część składników odżywczych znajdujących się w glebie. Jej spore zagęszczenie może więc prowadzić do zatrzymania wzrostu upraw lub usychania roślin znajdujących się w pobliżu.

Jasnota purpurowa – zwalczanie

Wyróżnia się dwa sposoby zwalczania jasnoty purpurowej. Jest to metoda mechaniczna i chemiczna.

  • Metoda mechaniczna jest możliwa do zastosowania przed wysiewem zboża czy zasadzeniem ziemniaków przez rolników. Polega ona na mechanicznej eliminacji chwastów za pomocą opielacza lub bron. Nie jest ona jednak na tyle skuteczna, aby zlikwidować wszystkie siewki rośliny.
  • Metoda chemiczna polega na zastosowaniu odpowiednio dopasowanych preparatów, które eliminują chwasty. Są to herbicydy – takie jak Coalicion 750 WG. Środek ten skutecznie hamuje wzrost i rozwój siewek chwastów. To przyczynia się do prawidłowej uprawy zbóż.

Rolnicy, którzy chcą mieć pewność, że jasnota purpurowa została w dostatecznym stopniu wyeliminowana z ich upraw, mogą zdecydować się na połączenie dwóch metod zwalczania. System mechaniczno-chemiczny jest jednym z najlepszych, jeżeli chodzi o odchwaszczanie pól uprawnych. Daje także szanse na uzyskanie odpowiednich plonów bez ryzyka wystąpienia większych zagrożeń.

Coalicion 750 WG