Rdestówka powojowata

Perz właściwy
Perz właściwy
10 czerwca 2022
Rumianek pospolity
Rumianek pospolity
10 czerwca 2022

Rdestówka powojowata (rdest powojowaty) z rodziny rdestowatych, to, obok rdestu plamistego i ptasiego najczęsciej występujący chwast reprezentujący tą rodzinę

Rdestówka powojowata (rdest powojowaty)– opis

Siewka rdestówki powojowatej (rdestu powojowatego) posiada 20-milimetrowe, równowąskie liścienie, na końcu tępe lub zaokrąglone, z widocznym nerwem środkowym. Łodyżka podliścieniowa jest w kolorze czerwonawym, omszona w części górnej, a naga w dolnej.

Dorosły osobnik posiada cienki i bruzdowany pęd wijący się w prawo, który oplata rośliny. Liście są trójkątnie jajowate, a kwiaty w kątach liści są od zewnątrz zielone, a na brzegach białe. Owocem rdestówki powojowatej (rdestu powojowatego) jest czarny, matowy orzech o długości 3-5 mm i szerokości oraz grubości 2-2,5 mm.

Rdestówka powojowata (rdest powojowaty) to roślina jednoroczna, jara. Kwitnie w okresie od lipca do października. Jeden egzemplarz może wytworzyć od 140 do 200 nasion.

Rdestówka powojowata (rdest powojowaty) – występowanie i szkodliwość

Rdestówka powojowata (rdest powojowaty) zagraża głównie uprawom kukurydzy, roślin okopowych i zbóż jarych. Chwast oplata pędami sąsiadujące rośliny uprawne co znacznie utrudnia ich wzrost. Sprzyja to również ich wyleganiu co przekłada się na zmniejszenie sprawności zbioru. Preferuje gleby średnie i lekkie, o niskiej zasobności.

Próg szkodliwości ekonomicznej dla kukurydzy wynosi kilkanaście sztuk na metr kwadratowy uprawy.

Rdestówka powojowata (rdest powojowaty) – zwalczanie

Rdest powojowaty dobrze reaguje na oprysk herbicydami selektywnymi. Oddziałują one na roślinę zahamowując jej wzrost i powodując stopniowe obumieranie. Jednocześnie nie wpływają negatywnie na rośliny uprawne.

Polecanymi przez ProAgri dla rolników preparatami chwastobójczymi na rdestówkę powojowatą (rdest powojowaty) są Niko 40 OD w kukurydzy, a w zbożach jarych i ozimych BluSky 500 WG oraz SunLight 50 SC, oraz zestawy handlowe Duet Herbicydowy oraz SunPak.

Herbicyd Sunpak