Komosa biała

Jasnota różowa
Jasnota różowa
10 czerwca 2022
Mak polny
Mak polny
10 czerwca 2022

Komosa biała z rodziny komosowatych, nazywana także lebiodą, to roślina działająca silnie toksycznie na ludzi i zwierzęta hodowlane. Jest też chwastem zagrażającym uprawom.

Komosa biała – opis

Siewka komosy białej posiada cienką, podliścieniową łodyżkę w kolorze czerwonawym. Ma także równowąskie, na szczycie zaokrąglone liścienie. Od górnej strony są pokryte mączystym nalotem, natomiast od spodu mają fioletowo-czerwony kolor.

Lebioda w formie dorosłej osiąga od 15 do 100 cm wysokości. W sprzyjających warunkach niektóre egzemplarze mogą osiągnąć nawet 3 metry. Posiada korzeń palmowy, mocno rozwinięty oraz liście podłużnie, rombowane lub prawie lancetowate, ząbkowane albo całobrzegie.

Kwiatostan jest kłosokształtny lub wiechowaty. Owocem lebiody jest spłaszczony orzeszek. Cała roślina posiada mączyste owłosienie.

Komosa biała jest rośliną jednoroczną, jarą. Okres kwitnienia przypada na miesiące od lipca do października. Pojedyncza roślina może wytworzyć kilkadziesiąt tysięcy nasion, które przetrwają w glebie nawet 40 lat.

Występowanie i szkodliwość komosy białej

Preferuje miejsca nasłonecznione oraz gleby świeże, zasobne i bardzo zasobne, bogate w azot. To chwast dwuliścienny występujący głównie w uprawach kukurydzy, warzyw okopowych oraz w zbożach jarych, rzadziej zbóż ozimych i rzepaku.

Próg szkodliwości ekonomicznej dla lebiody w kukurydzy wynosi 2 sztuki na metr kwadratowy, ale istnieje możliwość, że już 5 sztuk na 10 m2 może obniżyć plony kukurydzy o około 5%.

Jak zwalczyć komosę białą?

Komosa biała jest silnie ekspansywnych chwastem, wytwarzającym dużą liczbę nasion, dlatego też jej zwalczanie powinno być potraktowane priorytetowo. W tym celu należy użyć odpowiednio dobranych herbicydów.

Producent środków ochrony rośli ProAgri posiada środki chwastobójcze skutecznie rozwiązujące problem komosy białej w zbożach. W tym celu rekomendujemy herbicyd BluSky 500 WG, który wchodzi w skład zestawów Duet Herbicydowy oraz SunPak, natomiast w kukurydzy dobrze sprawdzi się Niko 40 OD.

Herbicyd Sunpak