Tasznik pospolity

Tobołki polne
Tobołki polne
10 czerwca 2022
Wyczyniec polny
Wyczyniec polny
10 czerwca 2022

Tasznik pospolity z rodziny kapustowatych to roślina wyjątkowo odporna na skrajne warunki atmosferyczne. Zniesie zarówno susze, jak i intensywne opady.

Tasznik pospolity – opis

Siewka tasznika posiada łodyżkę podliścieniową krótką, a liścienie eliptyczne, z niewielkimi ogonkami. Pierwsze liście są odwrotnie jajowate, okryte gwiazdkowatymi włoskami.

Osobnik dorosły może osiągnąć od 5 do 60 cm wysokości. Posiada łodygę wzniesioną, rzadko owłosioną. Dolne liście są zebrane w różyczkę, zatokoząbkowane lub pierzastodzielne, natomiast górne są siedzące, niepodzielne, lub wcinanoząbkowane.

Kwiatostan przybiera formę grona, kwiaty są nieduże i białe, a owoc to łuszczynka trójkątnie sercowata.

Tasznik pospolity kwitnie głównie od marca do października, choć kwitnące osobniki można obserwować przez cały rok. To roślina jednoroczna i dwuroczna, jara oraz ozima.

Występowanie i szkodliwość tasznika pospolitego

Tasznik pospolity preferuje glebę zasobną, świeżą, o obojętnym pH, ale może rozwijać się właściwie na dowolnym podłożu. Zachwaszcza rośliny okopowe, rzepak, ogrody, a także zboża i kukurydzę.

Jego występowanie w ilości 50 sztuk na metr kwadratowy może obniżyć zbiory pszenicy nawet o 5%. Poza tym należy do wektorów chorób dla w roślin z rodziny kapustowatych, na przykład rzepaku ozimego.

Jak zwalczyć tasznika pospolitego?

Tasznik pospolity zwalczany jest przez większość produktów, które zwalczają samosiewy rzepaku i tobołki polne. Daje to możliwość zastosowanie jednego produktu w kierunku zwalczania kliku gatunków chwastów. Takim preparatem chwastobójczym jest niewątpliwie BluSky 500 WG od producenta środków ochrony roślin ProAgri. Produkt ten wchodzi w skład również Duetu Herbicydowego i SunPak. W zwalczaniu tasznika pospolitego przydatny okaże się również SunLight 50 SC, Coalicion 750 WG.

Herbicyd Sunpak