Niezapominajka polna

Ostrożeń polny
Ostrożeń polny
10 czerwca 2022
Perz właściwy
Perz właściwy
10 czerwca 2022

Niezapominajka polna z rodziny ogórecznikowatych występuje w parkach, zadrzewieniach śródpolnych, bywa także chwastem obniżającym plony roślin uprawnych.

Niezapominajka polna – opis

Siewka niezapominajki posiada cienką, walcowatą i zwężającą się łodyżkę podliścieniową oraz okrągłe liścienie z krótkimi ogonkami, zaokrąglonymi na szczycie i okrytymi drobnymi włoskami.

Dorosła roślina posiada pęd najczęściej rozgałęziający się w górnej części, osiągający od 15 do 60 cm wysokości. Liście odziomkowe są odwrotnie jajowate, a łodygowe obustronnie lancetowate i owłosione. Kwiaty mają charakterystyczny, ciemnoniebieski odcień i umiejscowione są na odstających szypułkach. Owoc to rozłupka orzeszek.

Niezapominajka polna jest rośliną jednoroczną, jarą, dobrze zimującą. Kwitnie od maja do sierpnia. Wytwarza przeciętnie około 700 nasion i kiełkuje w temperaturze od 3 do 5oC, optymalnie 12oC.

Niezapominajka polna – występowanie i szkodliwość

Niezapominajka polna zachwaszcza przede wszystkim gatunki zbóż jarych i ozimych, ale także kukurydzę, rośliny okopowe i pastewne. Najlepiej wzrasta na glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych, lekkich i przewiewnych.

Czym zwalczyć niezapominajkę polną?

Skuteczną bronią w walce z niezapominajką polną w uprawach zbóż będzie jeden z herbicydów selektywnych od ProAgriCoalicion 750 WG oraz BluSky 500 WG, SunLight 50 SC lub ich połączenie w SunPak i Duecie Herbicydowym.

Herbicyd Sunpak