Gwiazdnica pospolita

Chwastnica jednostronna
Chwastnica jednostronna
10 czerwca 2022
Jasnota różowa
Jasnota różowa
10 czerwca 2022

Gwiazdnica pospolita z rodziny goździkowatych jest bardzo uciążliwym chwastem występującym w niemalże wszystkich uprawach. Ze względu na zdolności do kumulacji dużej ilości azotanów z gleby może być niebezpieczna dla zwierząt roślinożernych, dlatego jest też uznawana za roślinę niepożądaną na łąkach i poastwiskach.

Gwiazdnica pospolita – opis

Siewka gwiazdnicy pospolitej posiada łodyżkę o szerokości około 0,5 mm, a więc bardzo cienką. Liścienie są jasnozielone, lancetowate, ostro zakończone oraz na cienkim ogonku. Ogonki przy nasadzie są owłosione, pierwsze liście szerokie i jajowate, a te na szczycie ostre i naprzeciwległe.

Roślina dorosła posiada łodygę obłą, rozesłaną, leżącą lub podnoszącą się. Jest jednoszeregowo owłosiona i ma długość od 10 do 40 cm. Liście są jajowate, zaostrzone. Dolne i środkowe są na ogonkach, natomiast górne siedzące.

Kwiaty są niewielkie, w kolorze białym. Płatki mają głębokie rozcięcia, są krótsze lub podobnej długości, co działki kielicha. Owoc gwiazdnicy to wielonasienna torebka z okrągłymi nasionami o średnicy około 1 mm.

To roślina jednoroczna, jara, zimująca. Kwitnienie gwiazdnicy pospolitej może przebiegać przez cały rok. To gatunek silnie płożący, tworzy zwarte i gęste runo. Zagraża roślinom w początkowym okresie rozwoju ze względu na swoje niewielkie rozmiary.

Występowanie i szkodliwość gwiazdnicy pospolitej

Gwiazdnica pospolita preferuje glebę wilgotną, zasobną i bogatą w azot, choć może wzrastać w każdym podłożu. Występuje właściwie w każdej uprawie, zachwaszcza rośliny okopowe, takie jak ziemniak, marchew czy buraki, często atakuje truskawki, a także uprawy zbóż. Przy braku skutecznej ochrony herbicydowej może całkowicie zdominować łan zbóż w początkowym okresie wzrostu, co skutkuje znacznym spowolnieniem tempa wzrostu.

Próg szkodliwości ekologicznej gwiazdnicy jest zróżnicowany. W przypadku zbóż mieści się w przedziale od 5 do 60 sztuk na metr kwadratowy.

Jak zwalczyć gwiazdnicę pospolitą?

Gwiazdnica pospolita zwalczana jest skutecznie przez większość dostępnych w sprzedaży środków chwastobójczych, dlatego też jej eliminacja z łanu rośliny uprawnej jest dość łatwa.

Producent środków ochrony roślin ProAgri poleca do zwalczania gwiazdnicy jednostronnej w uprawie zbóż takie herbicydy selektywne jak BluSky 500 WG, SunLight 50 SC , Coalicion 750 WG oraz zestaw handlowy SunPak, natomiast w kukurydzy środek chwastobójczy Niko 40 OD zawierający substancję czynną nikosulfuron.

Herbicyd Sunpak