Skrzyp polny

Rogownica pospolita
12 grudnia 2023

Właściwości kosmetyczne skrzypu polnego znane są od lat: picie naparu ze skrzypu oczyszcza organizm, wspiera przemianę materii, pomaga skórze szybciej się regenerować. Inaczej patrzą na niego rolnicy: skrzyp to wszędobylski chwast, który nie ma dużych wymagań co do gleby. Gdy raz się pojawi, bardzo trudno go trwale usunąć.

Skrzyp polny (Equisetum arvense) bywa nazywany jodełką, jedlinką polną, krzemionką – nazw zwyczajowych jest bardzo dużo, bo skrzyp polny spotykany jest we wszystkich regionach Polski. Jest reprezentantem rodziny skrzypów, których w naszym kraju występuje dziesięć rodzajów.

Skrzyp polny – charakterystyka

Skrzyp polny wytwarza dwa rodzaje pędów:

Pędy zarodnionośne wschodzą wczesną wiosną (marzec-kwiecień) i zasychają po wydaniu zarodników

·Pędy płonne pojawiają się w maju.

Na polach uprawnych skrzyp rozmnaża się praktycznie wyłącznie poprzez podziemne kłącza i bulwki: nawet niewielkie kłącza zakorzeniają się i dają początek nowym roślinon.

Skrzyp polny bardzo trudno wyeliminować z uprawy, co nie oznacza, że nie jest to możliwe. Wyjaśniamy, jak się do tego zabrać.

Jak zwalczyć skrzyp polny?

Skrzyp polny zachwaszcza najczęściej rośliny okopowe, zbożowe, kukurydzę i słonecznik. Występuje nie tylko na polach, ale może się pojawić także na pastwiskach, łąkach, w sadach i ogrodach. Często spotykany jest również przy rowach, miejscach ruderalnych czy wzdłuż torów kolejowych. Wybiera gleby wilgotne. W wyniku tysięcy lat ewolucji przystosował się do życia w glebie o różnych odczynach, choć preferuje gleby kwaśne.

Wspomniane „tysiące lat ewolucji” to nie przesada: skrzypy istniały już w czasach dinozaurów. Epoka lodowcowa, następujące w różnych wiekach zmiany klimatu nie wyeliminowały skrzypu polnego, a wprost przeciwnie – wzmocniły go, w efekcie czego naprawdę trudno usunąć go z pola czy ogrodu. Bezpośrednia szkodliwość skrzypu polega na tym, że intensywnie pobiera z gleby mikroelementy (w szczególności potas). Potrafi „opanować” teren o powierzchni do nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych!

Oprysk na skrzyp polny – zwalczanie chwastów

Na powierzchni gleby wydaje się niewielki, to korzenie mogą sięgać nawet 2 metrów w dół. Samo więc usunięcie części nadziemnych nie wystarcza, bo z korzenia szybko odrośnie nowy, zdrowy chwast. Z tego powodu nie warto stosować herbicydów parzących, gdyż niszczą one część nadziemną, ale nie narusząją podziemnych kłączy.

Trzeba mieć na względzie, że mechaniczne niszczenie pędów wprawdzie osłabia chwast, ale przeprowadzone w nieodpowiedni sposób rozdrobni kłącza na mniejsze kawałki i rozwlecze je po całym polu. Niechcący rolnik może więc doprowadzić do zachwaszczenia dużo większej części pola.

Konieczne jest więc zadziałanie chemiczne, choć i ono nie od razu przyniesie oczekiwane efekty. Skrzyp polny charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na opryski.Należy rozważyć opryskiwanie preparatami o działaniu systemicznym, które działają w miejscu naniesienia oraz wnikają do rośliny. Najlepiej opryskiwać rośliny suche, ale też przygotować się do tego, że pojedynczy zabieg okaże się niewystarczający. Skrzyp polny jest gatunkiem bardzo odpornym na działanie glifosatu. Opryski najlepiej prowadzić po żniwach, gdy chwast nie jest osłonięty rośliną uprawną.

Herbicyd Sunpak