Rogownica pospolita

Dymnica pospolita
12 grudnia 2023
Skrzyp polny
12 grudnia 2023

Rogownica pospolita to bardzo popularny i uciążliwy w zwalczaniu chwast o niepozornym i delikatnym wyglądzie występujący w uprawach wieloletnich np. w sadach.. Dowiedz się, w jaki sposób może zaszkodzić Twoim uprawom. Poznaj też najskuteczniejsze metody jej zwalczania.

Rogownica pospolita – opis

Rogownica pospolita (Cerastium holosteoides Fr. em. Hyl) należy do rodziny goździkowatych.

Jest to bylina o cienkich pędach sięgająca od 10cm do 50cm wysokości. Posiada sztywne i proste łodygi podnoszące się lub wzniesione. Na ich końcu osadzone są drobne białe, delikatne kwiaty tworzące często niewielkie pęczki. Liście rogownicy pokryte są delikatnym meszkiem i dość rzadko rozmieszczone na łodygach.

Okres kwitnienia rozpoczyna się w kwietniu i przy sprzyjających warunkach pogodowych, może potrwać nawet do listopada. W trakcie kwitnienia rogownica wydziela charakterystyczny przyjemny miodowy zapach. Dzięki temu jest niezwykle lubiana przez pszczoły.

Rogownica pospolita – występowanie i szkodliwość

Chwast ten jest bardzo popularny i uciążliwy, a występuje na obszarze całego kraju. Rogownicę pospolitą najczęściej możemy spotkać na łąkach lub pastwiskach oraz sadach.. Często rośnie też na otwartych terenach leśnych i przydrożnych.

Rogownica uwielbia dobrze nasłonecznione stanowiska i otwarte przestrzenie. Lubi sąsiedztwo roślin uprawnych. Świetnie czuje się na glebach piaskowych i gliniastych. Można ją spotkać między warzywami, a także niemal we wszystkich uprawach polowych. Stanowi poważne zagrożenie dla jakości plonów. Dzieje się tak z kilku względów:

● rogownica nierzadko przybiera postać rozległych skupisk, czym może skutecznie zahamować rozrost młodych roślin i zagłuszyć uprawy;

● wpływa negatywnie na tempo dojrzewania łanu oraz utrudnia zbiór

Rogownica pospolita – zwalczanie

Rogownica pospolita to trudny do zwalczania i eliminacji przeciwnik. Ma to związek z jej doskonale rozbudowanym systemem korzeniowym, składającym się z długich, krętych i głęboko zapuszczanych korzeni, które potrafią wydawać nowe pędy. Ponadto chwast ten jest znany ze zdolności do produkowania bardzo dużej ilości nasion rozsiewanych przez wiatr.

W jaki sposób najskuteczniej można pozbyć się rogownicy ze swoich plantacji? Możesz tego dokonać na dwa sposoby:

  1. Mechaniczne odchwaszczanie – musisz przy tym zadbać o dokładne usunięcie pędów płonnych, łodyg i pozostałości korzeni. Zabieg ten bywa jednak mało skuteczny ze względu

na fakt, że rogownica przez bardzo długi czas kwitnie i produkuje nasiona, które trudno jest zebrać z terenu plantacji.

  1. Użycie odpowiednich środków ochrony roślin – ta metoda jest o wiele skuteczniejsza, gdyż odpowiednio dobrany preparat potrafi dotrzeć do systemu korzeniowego, dzięki czemu powstrzyma wzrost rośliny oraz zapobiegnie jej dalszemu rozwojowi.

Najefektywniejsze w tym zakresie są herbicydy nieselektywne. W ich składzie powinien znaleźć się glifosat.

Najskuteczniejsza metoda, jaką należy zastosować to oprysk nalistny. Spowoduje on, że substancja aktywna zostanie pobrana przez liście i wprowadzona tym samym do wnętrza rośliny oraz rozprowadzona po całym jej organizmie – z systemem korzeniowym włącznie. To powstrzyma jej rozwój i w efekcie doprowadzi do całkowitego zamarcia. Opryski najlepiej wykonywać podczas ciepłej, wilgotnej pogody i stosować na młode dopiero co wschodzące rośliny

Herbicyd Sunpak