Chwasty w kukurydzy– jak i kiedy je zwalczać?
5 lipca 2022Mieszaniny opryskowe – jedne zabieg, szerokie działanie
2 września 2022Chwasty jednoliścienne i dwuliścienne wpływają negatywnie na prowadzoną uprawę. Rywalizują z roślinami uprawnymi o wodę, słońce oraz składniki pokarmowe z gleby, a przy tym często lepiej radzą sobie w trudniejszych warunkach – okresowe niedobory wody, nadmierne nasłonecznienie, okresowy nadmiar wody. W efekcie mogą w błyskawicznym tempie „zagłuszyć” uprawę doprowadzając do jej całkowitego zniszczenia.
Skoncentrujemy się na jednej grupie chwastów – roślinach jednoliściennych. Występują we wszystkich gatunkach roślin uprawnych w różnym nasileniu oraz w różnym składnie gatunkowym.
Jak rozpoznać chwasty jednoliścienne? A co ważniejsze, jakie preparaty zastosować, by skutecznie je zwalczać?
Czym charakteryzują się chwasty jednoliścienne?
Chwasty jednoliścienne to takie, które w trakcie kiełkowania wytwarzają tylko jeden liścień. Mogą one występować zarówno wiosną, jak i jesienią, są to rośliny jednoroczne oraz wieloletnie. Stanowią więc dużą konkurencję dla roślin ozimych i jarych, mogąc spowodować znaczną stratę zbiorów.
Ze względu na botaniczne pokrewieństwo ze zbożami, mogą być wektorem dla patogenów i szkodników, co spowoduje szybki rozwój i rozprzestrzenianie się chorób.
Z uwagi na ich duże występowanie i uciążliwość, istotne jest, by umieć rozpoznawać ich poszczególne gatunki oraz wiedzieć.
Jakie są chwasty jednoliścienne?
Gatunków chwastów jednoliściennych, które mogą są chwastami jest naprawdę bardzo wiele i nie sposób wszystkie przedstawić. Niemniej z obserwacji wynika, że jest przynajmniej klika występujących najczęściej. Omówmy te najważniejsze.
Sprawdź inne chwasty w naszym Atlasie Chwastów
Miotła zbożowa
To największy „wróg” zbóż ozimych. Jest rośliną jednoroczną, jarą lub ozimą. Bardzo dobrze zimuje i wzrasta nawet w niskich temperaturach. Z tego względu jej kiełkowanie może przypadać zarówno na wczesną wiosnę, jak i w okresie późnej jesieni.
Miotła zbożowa preferuje glebę o wyższej wilgotności. Dojrzewa zazwyczaj jeszcze przed żniwami, a podczas zbiorów może osypywać ziarniaki w ogromnych ilościach – nawet do kilkunastu tysięcy. Jej próg szkodliwości szacowany jest na poziomie 5-10 sztuk na metr kwadratowy.
Chwastnica jednostronna
Kolejny bardzo powszechny chwast występujący w naszym kraju. To roślina jednoroczna, jara, niezimująca. Posiada szerokie na 2 centymetry, ciemnozielone liście, a jej kłosy przypominają wizualnie kłosy prosa.
Chwastnica może osiągać nawet do 1 metra wysokości. Jest bardzo konkurencyjna w stosunku do roślin okopowych, warzyw oraz kukurydzy. Wystarczy kilka sztuk chwastnicy na metr kwadratowy, by zubożyć zbiory o jakieś 5%.
Samosiewy zbóż
Są to rośliny, które zasiały się samoistnie na skutek osypania ziarniaków w trakcie zbiorów. Traktowane są jako chwasty, gdyż pozbawiają rośliny uprawne ważnych składników niezbędnych do wzrostu oraz nadmiernie zagęszcza łan rośliny uprawnej. Samosiewy zbóż występują głównie w rzepaku ozimym, w którym ich zwalczanie jest stosunkowo proste.
Wyczyniec polny
Wyczyniec „przybył” do nas z zachodniej i południowej Europy. Należy do rodziny wiechlinowatych. Jego wzrost odnotowuje się wczesną jesienią, jeszcze przed wschodem uprawianej rośliny. Wyczyniec polny preferuje gleby wilgotne, ciężkie i gliniaste.
Może się znacząco rozplenić na skutek uproszczeń w roli, monokultury lub monokultury zbóż, a także przy wczesnym siewie zbóż ozimych. Co gorsza, może uodpornić się na substancje aktywne obecne w preparatach chwastobójczych. Dlatego zwalczenie go wymaga kompleksowego działania.
Owies głuchy
Występuje w zbożach jarych. Jest rośliną jednoroczną, jarą, niezimującą. Optymalne stanowisko to gleba wilgotna, bogata w wapń i azot.
Charakteryzuje się bardzo wysoką ekspansywnością, gdyż nawet niewielka liczba nasion może spowodować, że w kolejnym roku jego obecność będzie widoczna na całym polu.
Perz właściwy
Perz właściwy to jeden z najtrudniejszych do usunięcia chwastów na polach i użytkach zielonych. To roślina wieloletnia, rozmnażająca się na kilka sposobów. Posiada długie i obszerne podziemne rozłogi, z których wyrastają kolejne rośliny.
Wzrasta właściwie na każdym podłożu, a zwłaszcza w piaszczystym i o niskim pH. Pozbawia sąsiadujące rośliny światła i wody. A co gorsza, część zabiegów rolniczych sprzyja rozrostowi chwastu – zabiegu uprawowe. Dlatego należy podejmować różnorakie sposoby na jego usunięcie.
Duża liczba chwastów jednoliściennych spowodowała tym, że producenci środków ochrony roślin przygotowali wiele rozwiązań umożliwiających skuteczną walkę z nimi z zachowaniem bezpieczeństwa dla rośliny uprawnej. Jeżeli to możliwe to do zwalczania chwastów jednoliściennych należy stosować substancje czynne o różnych mechanizmach działania.