Wyczyniec polny

Tasznik pospolity
Tasznik pospolity
10 czerwca 2022
Fiołek polny
Fiołek polny
10 czerwca 2022

Wyczyniec polny należący do rodziny wiechlinowatych, W ostatnich latach staje się coraz większym zagrożeniem dla roślin uprawnych ze względu na rosnący zasięg terytorialny tego chwastu oraz coraz częściej odnotowywane zjawisko odporności na większość dostępnych na rynku substancji czynnych.

Wyczyniec polny – opis

Roślina osiąga od 20 do 80 cm wysokości. Posiada źdźbła podniesione, rozgałęziające się od nasady. Liście są lancetowate podłużnie, a pochwy liściowe u podstawy często mają kolor czerwonawy.

Nie ma uszek, natomiast języczek ma około 5 mm i jest nieregularnie ząbkowany. Kwiatostan przybiera formę kłosa pozornego, czyli kłosokształtnej, walcowatej wiechy zwężającej się z obu stron, o szerokości około 5 mm i długości 5-10 cm. Ziarniaki są natomiast jajowate.

Wyczyniec polny to roślina jednoroczna, jara lub ozima. Okres kwitnienia przypada na miesiące od maja do września, przy sprzyjających warunkach. Dobrze znosi niskie temperatury, może kiełkować już przy 0oC. Wytwarza od 40 do 400 ziarniaków.

Występowanie i szkodliwość wyczyńca polnego

Wyczyniec polny preferuje gleby świeże, umiarkowanie kwaśne lub obojętne, o dobrym nasłonecznieniu.

Występuje przede wszystkim w zbożach ozimych, pojawia się także w uprawach roślin okopowych. Próg szkodliwości ekonomicznej dla zbóż wynosi około 20-30 sztuk na metr kwadratowy.

Jak zwalczyć wyczyniec polny?

W zwalczaniu wyczyńca polnego obecnie rośnie znaczenie zabiegów agrotechnicznych innych niż zabiegi środkami ochrony roślin: termin siewu rośliny uprawnej, zabiegu uprawowe.

Do zwalczania wyczyńca polnego należy podejść w sposób przemyślany – bardzo często niezbędne są zabiegi w systemie jesień – wiosna, w takiej sytuacji należy pamiętać o rotacji mechanizmami działania substancji czynnych. W ofercie ProAgri zestaw handlowy SunPak umożliwia ograniczenie presji wyczyńca polnego w szerokim zakresie zbóż jarych i ozimych, natomiast w tym samym celu w kukurydzy można zastosować herbicyd Niko 40 OD.

Nico 40 OD