Fiołek polny

Wyczyniec polny
Wyczyniec polny
10 czerwca 2022
Owies głuchy
27 czerwca 2023

Opis fiołka polnego

Fiołek polny jest rośliną jarą lub ozimą, jednoroczną. Wschodzi głównie wiosną i jesienią, zazwyczaj w okresie od kwietnia do października. Liście fiołka w fazie wzrostu są okrągłe, karbowane, a później lancetowate z przylistkami.

Przy dobrych warunkach atmosferycznych fiołek polny może urosnąć od 35 centymetrów do nawet 1 metra wysokości. Występuje w większości upraw rolnych i jest uciążliwym chwastem.

Występowanie i szkodliwość fiołka polnego

Fiołek polny zagraża przede wszystkim uprawom zbóż ozimych, kukurydzy, ziemniaków, rzepaku oraz roślin strączkowych. Często rośnie też na polach nieużywanych. Rozprzestrzenia się niezwykle szybko, dlatego jego szkodliwość dla upraw jest bardzo wysoka.

Aby zapobiec rozprzestrzenieniu fiołka w uprawach, warto rozpocząć zwalczanie chwastu już jesienią, gdy jest on jeszcze na etapie kiełkowania, lub we wczesnej fazie wzrostu. Optymalna temperatura wzrostu fiołka to 13OC.

Fiołek polny – zwalczanie

Zwalczanie fiołka polnego w zbożach i innych uprawach nie należy do najłatwiejszych zadań. Wymaga użycia odpowiednich preparatów. ProAgri to producent herbicydów skutecznie radzących sobie z najbardziej uporczywymi chwastami w uprawach. Preparaty polecane do zwalczania fiołka polnego to BluSky 500 WG oraz Nevada 40 OD. Są to herbicydy selektywne o działaniu układowym, stosowane nalistnie.

Nevada 40 od