Mak polny

Komosa biała
Komosa biała
10 czerwca 2022
Maruna nadmorska
Maruna nadmorska
10 czerwca 2022

Mak polny z rodziny makowatych to charakterystyczna roślina z czerwonymi kwiatami. Choć jako kwiat mak polny może pięknie wyglądać wśród łanów zbóż, niestety Rolnicy nie uważają tak samo. Jest on chwastem wpływającym negatywnie na wielkość plonu.

Mak polny – opis

Siewka maku polnego posiada łodyżkę cienką, podliścieniową. Liścienie są bardzo wąskie, mają około 0,5 mm szerokości i są nitkowate, na szczycie zaostrzone, a w przekroju poprzecznym lekko okrągłe.

Pierwsze dwa liście są owalne lub jajowate, a na szczycie zaostrzone. Kolejna para liści posiada niekiedy na brzegach pojedyncze wycięcia.

Roślina dorosła ma od 20 do 90 cm wysokości. Liście są pojedynczo lub podwójnie pierzastodzielne, kwiaty są pojedyncze. Posiadają okrągławe, zachodzące na siebie, czerwone płatki, u nasady z czarną plamą.

Owoc to kulista lub jajowata torebka, a nasiona są drobne, nerkowate. W zależności od odmiany, na szypułkach można zaobserwować długie (4 mm), odstające włoski lub krótkie (2 mm) i przylegające.

To roślina jednoroczna, jara, dobrze zimująca. Kwitnie głównie od maja do lipca, ale także jesienią. Może kiełkować w bardzo niskiej temperaturze, już przy 1 stopniu Celsjusza.

Występowanie i szkodliwość maku polnego

Mak polny zachwaszcza przede wszystkim rośliny okopowe, zboża oraz rzepak ozimy. Można go też spotkać wśród roślin strączkowych. Preferuje gleby próchnicze, ciężkie, bogate w wapń i azot. Z uwagi na obecność substancji toksycznych, może źle wpływać na paszę i prowadzić do podtrucia zwierząt.

Próg szkodliwości ekonomicznej dla zbóż wynosi od 10 do 15 sztuk na metr kwadratowy. W przypadku pszenicy ozimej to jakieś 6 do 10 sztuk na metr kwadratowy.

Jak zwalczyć mak polny?

Najlepsze efekty przynosi zwalczanie maku polnego we wczesnej fazie wzrostu, ponieważ wówczas jest najbardziej wrażliwy na substancje czynne wchodzące w skład herbicydów.

Do zwalczania maku polnego w zbożach ozimych polecamy Coalicion 750 WG oraz BluSky 500 WG i SunLight 50 SC, te preparaty chwastobójcze zostały połączone przez ProAgri w zestawy Duet Herbicydowy oraz SunPak, który oprócz chwastów dwuliściennych zwalcza szerokie spektrum chwastów jednoliściennych.

Herbicyd Sunpak