Maruna nadmorska

Mak polny
Mak polny
10 czerwca 2022
Przetacznik bluszczykowy
Przetacznik bluszczykowy
10 czerwca 2022

Maruna bezwonna (zwana obecnie maruną nadmorską) z rodziny astrowatych, przypominająca z wyglądu rumianek pospolity, to roślina będąca jednym z bardziej uciążliwych chwastów.

Maruna nadmorska (maruna bezwonna)– opis

Siewka maruny nadmorskiej (maruny bezwonnej) posiada nagą, cienką, podliścieniową łodygę. Liścienie są jajowate i mają około 3-4 mm długości i 1,5-2 mm szerokości.

Dorosły egzemplarz ma od 15 do nawet 100 cm wysokości i rozgałęzia się w górnej części. Liście są dwu lub trzykrotnie pierzastosieczne. Łatki liści są cienkie, nitkowate, zwykle z małym kolcem na końcu i bruzdowanym spodem.

Kwiatostan to koszyczek z pełnym dnem, kwiaty są brzeżne, biało-żółte, przypominające kwiat rumianku. Owocem jest podłużna niełupka.

Maruna nadmorska (maruna bezwonna) to roślina jednoroczna, niekiedy wieloletnia, jara lub ozima, dobrze znosząca chłody. Kwitnie od czerwca do października. Preferuje gleby próchniczne i gliniaste, słabiej rozwija się na podłożu piaszczystym.

Maruna nadmorska (maruna bezwonna) – występowanie i szkodliwość

Maruna nadmorska (maruna bezwonna) może zachwaszczać zboża, rzepak, kukurydzę i rośliny okopowe. Próg szkodliwości ekonomicznej dla zbóż to od 3 do 10 sztuk na metr kwadratowy. Badania wykazały, iż 100 sztuk maruny na metr kwadratowy obniżyły plony pszenicy ozimej od 18 do 34%.

Czym zwalczyć marunę nadmorską (marunę bezwonną)?

Maruna nadmorska (maruna bezwonna) należy zwalczać możliwie szybko, ponieważ wytwarza dużą biomasę – silnie konkuruje z uprawami o wodę oraz składniki pokarmowe. Do jej zwalczania w szeroki zakres zbóż ozimych i jarych producent środków ochrony roślin ProAgri rekomenduje Coalicion 750 WG oraz BluSky 500 WG i SunLight 50 SC, oba te produkty można znaleźć w rozwiązaniu Duet Herbicydowy i paku handlowym SunPak.

Herbicyd Sunpak