Perz właściwy

Niezapominajka polna
Niezapominajka polna
10 czerwca 2022
Rdestówka powojowata
Rdestówka powojowata
10 czerwca 2022

Perz właściwy z rodziny wiechlinowatych to roślina kosmopolityczna, o dużym zasięgu geograficznym. W Polsce występuje na około 80% gruntów ornych.

Perz właściwy – opis

To roślina rozłogowa, osiągająca do 150 cm wysokości. Ma wąskie, ciemnozielone liście i krótki, lekko ząbkowany języczek. Uszka są sierpowate, obejmują źdźbło. Pochwy liści na ogół są nagie, w niektórych odmianach mogą być owłosione w dolnej części.

Kłos jest dość krótki, może mieć od 7 do 15 cm długości. Kłoski są ustawione szeroką stroną do głównej osi kwiatostanu.

Perz pospolity to roślina wieloletnia, rozmnażająca się na polach głównie wegetatywnie za pośrednictwem podziemnych rozłogów. Nowy egzemplarz może powstać już z 2-3 cm rozłogu. To czyni ją bardzo niebezpiecznym chwastem, z którym trudno walczyć. Okres kwitnienia przypada na miesiące od czerwca do września.

Dobrze wzrasta właściwie w każdym typie gleby, ale szczególnie chętnie wybiera gleby piaszczyste, o niskim pH.

Występowanie i szkodliwość perzu właściwy

Perz właściwy może zachwaszczać uprawy zbóż, zwłaszcza pszenicy ozimej, ziemniaków, rzepaku i kukurydzy. Oprócz tego, że pozbawia rośliny uprawne dostępu do światła słonecznego i wody, dodatkowo wytwarza niekorzystne substancje allelopatyczne, które negatywnie wpływają na pewne gatunki roślin.

Doświadczenia wykazały, iż wystąpienie perzu w kukurydzy w ilości od 65 do 390 pędów na metr kwadratowy spowodowało straty na poziomie 12-16%. Ponadto udowodniono, że chwast ten może pobrać z gleby nawet 55% azotu, 45% fosforu i 68% potasu.

Perz właściwy jest silne ekspansywny, ponieważ rozmnaża się zarówno przy pomocy ziarniaków, jak i rozłogów. Jeżeli raz pojawi się na danym polu to jest duże prawdopodobieństwo, że przy braku skutecznych zabiegów herbicydowych szybko stanie się chwastem dominującym.

Zwalczanie perzu właściwego

Zwalczanie perzy właściwego w zbożach ozimych i jarych jest niezwykle trudne, ponieważ rośliny te należą do tej samej rodziny. W związku z tym konieczne jest zastosowanie herbicydów selektywnych, które w sposób skuteczny ograniczą występowanie perzu właściwego. Dużo łatwiejsze jest jego zwalczanie w roślinach dwuliściennych (rzepak, burak cukrowy, ziemniaki), wówczas należy zastosować środek chwastobójczy dedykowany do zwalczania chwastów jednoliściennych. Należy pamiętać o tym, że stosuje się z reguły wyższą z zalecanych dawek.

Najskuteczniej można zwalczyć perz właściwy po zbiorze roślin uprawnych stosując herbicydy nieselektywny zawierający substancję czynną glifosat.

Niko 40 OD od producenta środków ochrony roślin ProAgri może być przydatnym narzędziem do ograniczania presji perzu właściwego w uprawie kukurydzy.

Nico 40 OD