Rumianek pospolity

Rdestówka powojowata
Rdestówka powojowata
10 czerwca 2022
Tobołki polne
Tobołki polne
10 czerwca 2022

Rumianek pospolity z rodziny astrowatych to roślina od wieków znana ze swoich leczniczych właściwości. Często jest składnikiem naturalnych lekarstw i kosmetyków. Niestety, rosnąc dziko wśród innych roślin uprawnych, może stanowić dla nich zagrożenie, dlatego wymaga zwalczania.

Rumianek pospolity – opis

Posiada łodygę gałęzistą o wysokości od 15 do 50 cm. Korzeń palowy, cienki. Liście są dwu- lub trzykrotnie pierzastodzielne. Kwiatostan to koszyczek z wypukłym, podługowato stożkowym dnem kwiatowym.

Kwiaty w kolorze białym, brzeżne nibyjęzyczkowe. Owocem rumianku jest podługowata, jajowata niełupka.

To roślina jednoroczna, jara lub zimująca. Okres kwitnienia przypada od maja do sierpnia, a proces kiełkowania może zacząć się w temperaturze 2-3oC. Co ciekawe, około 25% niełupek rumianku utrzymuje żywotność po przejściu przez układ pokarmowy bydła.

Występowanie i szkodliwość rumianku pospolitego

Rumianek pospolity można zaobserwować na obszarze prawie całego kraju. Występuje w zbożach, kukurydzy, roślinach okopowych i nieco rzadziej w rzepaku ozimym.

Preferuje glebę gliniastą, umiarkowanie kwaśną, świeżą, średnio zasobną lub zasobną. Dobrze znosi wysokie stężenie sodu w glebie.

Próg ekonomicznej szkodliwości rumianku wynosi 3 sztuki na metr kwadratowy, a dla zbóż ozimych 3 do 6 sztuk na metr kwadratowy.

Rumianek pospolity – zwalczanie

Producent środków ochrony roślin ProAgri do zwalczania rumianku pospolitego poleca Rolnikom BluSky 500 WG oraz zestawy chwastobójcze Duet Herbicydowy oraz SunPak, które zawierają ten herbicyd.

Herbicyd Sunpak