Przetacznik bluszczykowy

Maruna nadmorska
Maruna nadmorska
10 czerwca 2022
Przytulia czepna
Przytulia czepna
10 czerwca 2022

Przetacznik bluszczykowy z rodziny babkowatych to pospolity chwast występujący w zbożach i rzepaku.

Przetacznik bluszczykowy – opis

Siewka przetacznika bluszczykowego ma podliścieniową łodyżkę w kolorze brunatnym, nagą lub lekko owłosioną. Liścienie są jajowate lub szeroko eliptyczne. Pierwsze liście posiadają trzy klapy, starsze zwykle pięć klap. Klapa szczytowa jest najszersza ze wszystkich.

Dorosły egzemplarz posiada ciemnozielony pęd rozesłany, niekiedy zakorzeniający się, osiągający przeciętnie do 30 cm długości. Liście mają kształt okrągławo-jajowaty, podługowato-jajowaty lub nerkowany, ponadto są karbowane. Korona ma średnicę 2-3 mm, a owoc przetacznika to torebka 4-dzielna, wycięta na szczycie oraz szersza niż dłuższa.

Przetacznik bluszczykowy to roślina jednoroczna, jara lub ozima. Kwitnie od marca do kwietnia. Pojedyncza roślina może wytworzyć 200-300 nasion. Kiełkowanie odbywa się już w temperaturze 0oC, optymalnie 2-5oC.

Przetacznik bluszczykowy – występowanie i szkodliwość

Przetacznik bluszczykowy zachwaszcza uprawy łanowe i szeroko rzędowe, najczęściej można więc go spotkać w zbożach. Preferuje gleby luźne, bogate w składniki pokarmowe, gliniaste i piaszczysto-gliniaste. W początkowym okresie wzrostu upraw konkuruje z nimi o miejsce w łanie oraz o wodę i składniki pokarmowe.

Przetacznik bluszczykowy – zwalczanie

Do zwalczania przetacznika bluszczykowego w zbożach doskonale sprawdzają się opryski z herbicydów selektywnych. Warto w tym celu wykorzystać jeden z preparatów od producenta środków ochrony roślin ProAgri: SunLight 50 SC i/lub BluSky 500 WG.

Herbicyd Sunpak