Tobołki polne

Rumianek pospolity
Rumianek pospolity
10 czerwca 2022
Tasznik pospolity
Tasznik pospolity
10 czerwca 2022

Tobołki polne to rośliny z rodziny kapustowatych, które uznawane są za wektor chorób oraz szkodników dla roślin uprawnych z tej samej rodziny, w tym rzepaku ozimego. Dlatego ich obecność w uprawach jest niekorzystna.

Tobołki polne – opis

Siewka tobołka polnego posiada łodyżkę podliścieniową nagą, w kolorze zielonkawym. Ma okrągławoeliptyczne liścienie, nagie, na szczycie zaokrąglone lub delikatnie wcięte. Mają około 8 mm długości.

Osobnik dorosły posiada kanciastą, na górze rozgałęzioną łodygę o wysokości od 15 do 45 cm. Dolne liście są odwrotnie jajowate ogonkowe, a górne – zatokowato-ząbkowane.

Kwiatostan jest w formie grona, a kwiaty są drobne, w kolorze białym. Owoc to spłaszczona łuszczynka, która posiada kilka do kilkunastu nasion w każdej komorze. Nasiona są brodawkowane.

Tobołek polny jest rośliną jednoroczną, jarą lub ozimą. Najczęściej zimuje jako rozeta liści. Kwitnie od kwietnia do sierpnia, a niekiedy nawet do października.

Wschodzi w sposób powolny i mocno rozciągnięty w czasie. Jeden osobnik może wytwarzać nawet kilkaset nasion i mogą one przetrwać w glebie wiele lat.

Występowanie i szkodliwość tobołków polnych

To bardzo pospolity chwast, występujący w uprawach jarych i ozimych. Pojawia się także w uprawach rzepaku, roślin motylkowych, kukurydzy i okopowych. Preferuje gleby żyzne, świeże, ciężkie i umiarkowanie ciężkie, bogate w wapń.

Co ważne, gdy roślina dostanie się do paszy, może zmieniać smak masła oraz mleka, a dla bydła jest trująca.

Tobołki polne – zwalczanie

Zwalczanie tobołków polnych można przeprowadzić przy użyciu herbicydów o różnych mechanizmach działania. Producent środków ochrony roślin ProAgri poleca stosowanie Niko 40 OD w kukurydzy, natomiast BluSky 500 WG w zbożach ozimych i jarych w celu ograniczenia negatywnego wpływu tobołków polnych na uprawy.

Nico 40 OD