Chwastnica jednostronna

Chaber Bławatek
Chaber Bławatek
10 czerwca 2022
Gwiazdnica pospolita
Gwiazdnica pospolita
10 czerwca 2022

Chwastnica jednostronna z rodziny wiechlinowatych to odmiana trawy, która może znacząco ograniczać plony. To dość powszechny chwast w polskim ekosystemie, a jego zwalczanie polega przede wszystkim na stosowaniu zabiegów preparatami chwastobójczymi.

Chwastnica jednostronna – opis

Chwastnica jednostronna jest intensywnie krzewiącą trawą, która może osiągać około 100 cm wysokości. Posiada delikatnie spłaszczone źdźbła, zgięte w dolnych kolankach. Liście są szerokie, z nieowłosioną blaszką. Nie wytwarza uszek ani języczka. Wiecha jest prosta, ma około 30 cm długości. Ziarniaki są jednostronnie wypukłe i oplewione.

To roślina jednoroczna, jara i ciepłolubna. Kiełkowanie następuje w minimalnej temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. Okres kwitnienia przypada na miesiące od lipca do września. Dobrze wzrasta na glebach wilgotnych, bogatych w azot i wapń, o pH około 6,5.

Występowanie i szkodliwość chwastnicy jednostronnej

Chwastnica jednostronna występuje w roślinach jarych uprawianych w szerokie rzędy: kukurydza, ziemniaki, buraki, a także w zbożach jarych. Jest gatunkiem bardzo konkurencyjnym, gdyż w efektywnie pobiera z gleby składniki pokarmowe, w szczególności potas oraz wodę. W efekcie obniża jakość i ilość plonu handlowego.

Próg szkodliwości ekonomicznej dla kukurydzy wynosi od 3 do 6 sztuk na metr kwadratowy, a dla buraka cukrowego około 10 sztuk na metr kwadratowy.

Zwalczanie chwastnicy jednostronnej

Do zwalczania chwastnicy jednostronnej w uprawach stosuje się przede wszystkim opryski z herbicydów selektywnych dedykowanych do zwalczania chwastów jednoliściennych. To preparaty, które pobierane są głównie przez liście, powodując jej stopniowe obumieranie.

Do zwalczania chwastnicy jednostronnej w uprawie kukurydzy dedykowany jest herbicyd Niko 40 OD, który zawiera substancję czynną nikosulfuron. W szerokim zakresie zbóż jarych do zwalczania chwastów dwuliściennych i jednoliściennych, w tym chwastnicy jednostronnej przydatny jest zestaw handlowy SunPak.

Herbicyd Sunpak