Chaber Bławatek

Bodziszek drobny
Bodziszek drobny
10 czerwca 2022
Chwastnica jednostronna
Chwastnica jednostronna
10 czerwca 2022

Chaber bławatek z rodziny astrowatych o błękitnych i fioletowych charaterystycznych koszyczkach kwiatowych jest ceniony w ziołolecznictwie i kosmetyce naturalnej. Niestety, jest też uciążliwym chwastem w wielu uprawach. Chabry w zbożu mogą wywołać poważne szkody i ograniczyć zbiory.

Chaber bławatek– opis

Chaber bławatek posiada łodyżkę podliścieniową o długości od 5 do 15 mm. Liścienie są owalne lub odwrotnie jajowate, mają do 15 mm długości. Pierwsze liście mają kształt podługowato-lancetowaty oraz pajęczynowate owłosienie z obu stron.

Dorosłe osobniki mają wzniesioną łodygę, która u góry się lekko rozgałęzia. Mogą osiągać do 90 cm wysokości. Liście mają formę siedzącą, równowąską lub równowąsko-lancetowatą. Zarówno łodyga, jak i liście są owłosione. Kwiatostan ma formę koszyczka, a owoce to jajowate niełupki, spłaszczone z boku.

Chaber bławatek, inaczej chaber bławatek, to roślina jednoroczna, zimująca lub jara. Wschodzi jesienią i wiosną, lecz gdy panują dobre warunki, może rozwijać się również w okresie zimowym.

Ze względu na pobieranie dużej ilości wody i składników pokarmowych z gleby, chaber bławatek jest zagrożeniem wobec roślin uprawnych.

Chaber bławatek – występowanie i szkodliwość

Chaber bławatek najlepiej czuje się w glebie wilgotnej, o średnim stopniu zakwaszenia. Może jednak występować na każdym rodzaju gleby, także na piaszczystych i piaszczysto-gliniastych.

Gdy warunki są dobre, roślina może zachować zdolność do kiełkowania przez około 1-2 lata. Występuje przede wszystkim w zbożach, zwłaszcza ozimych, a także w rzepaku. Próg szkodliwości dla zbóż wynosi od 1 do 10 sztuk na metr kwadratowy.

Czym zwalczyć chabra bławatka?

Do zwalczania chabra bławatka warto wykorzystać opryski z herbicydów. Na przykład herbicydy selektywne, dostępne w ofercie producenta ProAgri, są w stanie skutecznie zwalczyć go w uprawach zbóż jarych i ozimych.

Są to: BluSky 500 WG oraz zestaw trzech produktów chwastobójczych SunPak. Preparaty stosowane są nalistnie, działają układowo i w przeciągu kilkunastu dni do kilku tygodni gwarantują całkowite obumieranie chwastów.

Herbicyd Sunpak