Bodziszek drobny

Chaber Bławatek
Chaber Bławatek
10 czerwca 2022

Bodziszek drobny, nazywany także polnym, to roślina z rodziny bodziszkowatych. To pospolity chwast, występujący zarówno na uprawach szeroko, jak i wąskorzędowych. Bez właściwego zwalczania dość szybko się rozrasta, zabierając roślinom uprawnym wodę, składniki pokarmowe.

Bodziszek drobny – opis

Siewka bodziszka polnego posiada podliścieniową łodyżkę, nagą lub omszoną w górnej części. Liścienie są nerkowate o długości około 4-5 mm i szerokości około 8-9 mm. Mają długie ogonki oraz kształt sercowaty. Na wierzchołku widać mały guzek w płytkim wycięciu, dobrze widoczny jest także nerw środkowy.

Dorosła roślina dorasta do 10-50 cm. Posiada rozgałęzioną, zwykle rozesłaną i owłosioną łodygę. Liście są 5-9-dzielne, w zarysie okrągłe i posiadają długie ogonki. Korona ma średnicę o wymiarach 2-3 mm, kwiaty są niewielkie, jasnofioletowe.

Działki kielicha mają podobną długość, co płatki korony. Owoc bodziszka to rozłupnia składająca się z pięciu rozłupek.

To roślina jednoroczna, jara. Kwitnie od maja do października. Kiełkowanie może odbywać się właściwie przez cały okres wegetacyjny, ale szczyt wschodów przypada na kwiecień-maj, w mniejszym stopniu na wrzesień-październik. Jeden egzemplarz może wyprodukować od kilkudziesięciu do kilkuset nasion.

Występowanie i szkodliwość bodziszka polnego

Bodziszek polny najczęściej występuje w zbożach, roślinach okopowych oraz w uprawach kukurydzy czy lnu. To częsty chwast zwalczany także w truskawkach. Wyrasta na stanowiskach ruderalnych, na poboczach czy miedzach. Preferuje gleby bogate w azot.

Nie jest to zbyt uporczywy chwast, gdyż istnieje szerokie spektrum preparatów skutecznie go eliminujących, jednak przy niewłaściwym doborze herbicydów szybko staję się chwastem dominującym w łanie.

Czym zwalczyć bodziszek drobny?

Aby poradzić sobie z bodziszkiem drobnym, warto wykonać odpowiednie opryski dostosowane zarówno do chwastów, jak i rodzaju upraw. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem są selektywne środki chwastobójcze, które można stosować w trakcie ich wzrostu.

W swojej ofercie ma je ProAgri – producent środków ochrony roślin. Polecane preparaty to Niko 40 OD, BluSky 500 WG oraz zestaw handlowy trzech herbicydów SunPak.

Nico 40 OD