Przytulia czepna

Przetacznik bluszczykowy
Przetacznik bluszczykowy
10 czerwca 2022
Szarłat szorstki
Szarłat szorstki
10 czerwca 2022

To jeden z typowych i najlepiej rozpoznawanych przez Rolników uciążliwych chwastów występujących w na polskich polach oraz miejscach nieużytkowanych rolniczo. Pochodzi z rodziny marzanowatych. Jest rośliną jednoroczną, jarą lub ozimą. Kwitnie od czerwca do października.

Przytulia czepna – opis

Przytulia czepna może urosnąć na wysokość nawet 2 metrów, ale generalnie jest rośliną płożącą, traktującą rośliny uprawne jako podpory. Posiada łodygę leżącą lub wspinającą się. Owocem przytulii jest rozłupnia, która rozpada się na mniejsze rozłupki. Mogą się one przyczepiać do ubrań lub sierści. Z kolei liście są klinowato-lancetowate i jednonerwowe.

Występowanie i szkodliwość przytulii czepnej

Chwast występuje na glebach ciężkich i wilgotnych, o dużej zawartości azotu oraz na stanowiskach ruderalnych. Można go spotkać przede wszystkim w zaroślach, polach uprawnych – na plantacjach upraw buraków, lnu, warzyw, rzepaku i zbóż ozimych. Przyczepia się do sąsiadujących roślin za pomocą haczykowatych włosków, znacząco utrudniając zbiory. Przy dużej presji „obciąża” dodatkowo łan zbóż powodując jego wyleganie.

Przytulia czepna to uciążliwy chwast, który potrafi bardzo zagrażać roślinom uprawnym w każdej fazie wzrostu. Jego próg szkodliwości to 2 do 5 sztuk na metr kwadratowy. Duże zagęszczenie może znacząco obniżyć plon uprawy. Z tego względu walkę z chwastem należy rozpocząć jak najwcześniej, by nie zaszkodził roślinom uprawnym.

Czym zwalczyć przytulię czepną?

Zwalczanie przytulii czepnej przebiega skutecznie we wczesnej fazie wzrostu chwastów. Możemy wtedy wykonać oprysk jednym z dostępnych na rynku herbicydów selektywnych. ProAgri poleca do zwalczania przytuli czepnej SunLight 50 SC, który jest niezwykle skuteczny w jej eliminacji, ponieważ zawiera substancję czynną florasulam. Niko Super 60 OD oraz SunLight 50 SC jest podstawą Duetu Herbicydowego i SunPak.

Herbicyd Sunpak