Perz właściwy

Niezapominajka polna
Niezapominajka polna
10 czerwca 2022
Rdestówka powojowata
Rdestówka powojowata
10 czerwca 2022

Perz właściwy z rodziny wiechlinowatych to roślina kosmopolityczna, o dużym zasięgu geograficznym. W Polsce występuje na około 80% gruntów ornych.

Perz właściwy – opis

To roślina rozłogowa, osiągająca do 150 cm wysokości. Ma wąskie, ciemnozielone liście i krótki, lekko ząbkowany języczek. Uszka są sierpowate, obejmują źdźbło. Pochwy liści na ogół są nagie, w niektórych odmianach mogą być owłosione w dolnej części.

Kłos jest dość krótki, może mieć od 7 do 15 cm długości. Kłoski są ustawione szeroką stroną do głównej osi kwiatostanu.

Perz pospolity to roślina wieloletnia, rozmnażająca się na polach głównie wegetatywnie za pośrednictwem podziemnych rozłogów. Nowy egzemplarz może powstać już z 2-3 cm rozłogu. To czyni ją bardzo niebezpiecznym chwastem, z którym trudno walczyć. Okres kwitnienia przypada na miesiące od czerwca do września.

Dobrze wzrasta właściwie w każdym typie gleby, ale szczególnie chętnie wybiera gleby piaszczyste, o niskim pH.

Występowanie i szkodliwość perzu właściwy

Perz właściwy może zachwaszczać uprawy zbóż, zwłaszcza pszenicy ozimej, ziemniaków, rzepaku i kukurydzy. Oprócz tego, że pozbawia rośliny uprawne dostępu do światła słonecznego i wody, dodatkowo wytwarza niekorzystne substancje allelopatyczne, które negatywnie wpływają na pewne gatunki roślin.

Doświadczenia wykazały, iż wystąpienie perzu w kukurydzy w ilości od 65 do 390 pędów na metr kwadratowy spowodowało straty na poziomie 12-16%. Ponadto udowodniono, że chwast ten może pobrać z gleby nawet 55% azotu, 45% fosforu i 68% potasu.

Perz właściwy jest silne ekspansywny, ponieważ rozmnaża się zarówno przy pomocy ziarniaków, jak i rozłogów. Jeżeli raz pojawi się na danym polu to jest duże prawdopodobieństwo, że przy braku skutecznych zabiegów herbicydowych szybko stanie się chwastem dominującym.

Zwalczanie perzu właściwego

Zwalczanie perzy właściwego w zbożach ozimych i jarych jest niezwykle trudne, ponieważ rośliny te należą do tej samej rodziny. W związku z tym konieczne jest zastosowanie herbicydów selektywnych, które w sposób skuteczny ograniczą występowanie perzu właściwego. Dużo łatwiejsze jest jego zwalczanie w roślinach dwuliściennych (rzepak, burak cukrowy, ziemniaki), wówczas należy zastosować środek chwastobójczy dedykowany do zwalczania chwastów jednoliściennych. Należy pamiętać o tym, że stosuje się z reguły wyższą z zalecanych dawek.

Najskuteczniej można zwalczyć perz właściwy po zbiorze roślin uprawnych stosując herbicydy nieselektywny zawierający substancję czynną glifosat.