Skrzypionki

Pryszczarek kapustnik
Pryszczarek kapustnik
30 sierpnia 2022
Gnatarz rzepakowiec
Gnatarz rzepakowiec
30 sierpnia 2022

Jak wygląda skrzypionka?

Skrzypionki do grupa 3 gatunków. Skrzypionki zbożowe (określenie wspólne dla wizualnie identycznych 2 gatunków) mają ciało trzykolorowe: ciemna głowa, ceglasto-czerwone przedplecze i zielono-niebieskie pokrywy. Trzeci gatunek to skrzypionka błękitek, której ciało jest jednobarwne – niebieskie.

Kiedy występują skrzypionki?

W zbożach ozimych i jarych żerują głownie dwa gatunki skrzypionek: skrzypionka zbożowa i skrzypionka błękitek. Chrząszcze pojawiają się w okresie wiosennym w pierwszej kolejności na trawach, natomiast żer larw możemy zaobserwować z reguły w fazie liścia podflagowego i flagowego zbóż.

Jaką formę szkodnika zwalczamy?

Zabiegiem owadobójczym zwalczać należy larwy.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej?

Formą skrzypionki powodującą największe szkody w uprawie zbóż jest larwa.

Efekt żerowania skrzypionki

W przypadku skrzypionki szkody istotne z punktu widzenia ekonomicznego powodują larwy, które wygryzają miękisz wzdłuż nerwów liści. Powstają charakterystyczne „białe paski” na liściach, w wyniku czego dochodzi do ograniczenia powierzchni asymilacyjnej liści. Objawy żerowania widoczne są na najważniejszych liściach z punktu widzenia budowania plonu ziarna – liściu podflagowym i flagowym.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy?

Próg ekonomicznej szkodliwości określa się w fazie liścia flagowego i dla skrzypionek wynosi 1 -1,5 larwy na źdźbło w zbożach ozimych, natomiast w zbożach jarych 0,5-1 larwy na źdźbło.

Czym zwalczyć skrzypionki?

Efekt zwalczania skrzypionek powinien być szybki i skuteczny, dlatego też producent środków ochrony roślin ProAgri rekomenduje preparat owadobójczy TopGun 050 CS, zawierający substancję czynną lambda-cyhalotryna.

TopGun