Tantniś krzyżowiaczek

Chowacz brukwiaczek
Chowacz brukwiaczek
30 sierpnia 2022

Tantniś krzyżowiaczek  – jak wygląda?

Niewielkiej wielkości motyl – rozpiętość skrzydeł do 18 mm i długości do 8 mm. Skrzydła pierwszej pary są brązowe, długie i wąskie, natomiast druga para szara z długą strzępiną. Larwa jest intensywnie zielona z ciemną głową. Jej ciało jest słabo owłosione.

Kiedy występuje tantniś krzyżowiaczek

Tantnisia krzyżowiaczka na plantacji rzepaku ozimego możemy zaobserwować bezpośrednio po wschodach rośliny uprawnej, jednak zwykle występuje w fazie kliku liści rzepaku. Jego presja nie jest duża, w związku z tym nie powoduje dużych strat, jednak jego żerowania nie można bagatelizować.

Jaką formę Tantnisia krzyżowiaczka zwalczamy

Zabieg insektycydowy wykonuje się w celu zwalczenia larwy tantnisia krzyżowiaczka.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej

Na roślinach rzepaku ozimego żerują larwy.

Efekt żerowania Tantnisia krzyżowiaczka

Zwykle larwy tantnisia krzyżowiaczka nie powodują dużych strat w uprawie rzepaku, jednak miejsce ich żerowania jest „oknem” do infekcji grzybami patogenicznymi. Młode larwy wygryzają wnętrze liści pomiędzy tkankami powodując powstawanie charakterystycznych min. Starsze larwy wyjadają tkankę miękiszową i możemy je zaobserwować po górnej stronie blaszki liściowej.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy?

Zwalczanie chemiczne należy rozpocząć, gdy zaobserwujemy średnio 1 gąsienicę na 1 roślinie.

Czym zwalczać Tantnisia krzyżowiaczka?

Termin występowania tantnisia krzyżowiaczka zbiega się zwykle z pojawem innych jesiennych szkodników rzepaku ozimego. W celu ograniczenia jego presji zalecany jest zabieg insektycydowy charakteryzujący się duża szybkością działania.