Pachówka strąkóweczka

Łokaś garbatek
Łokaś garbatek
30 sierpnia 2022
Pchełka rzepakowa
Pchełka rzepakowa
30 sierpnia 2022

Pachówka strąkóweczka – opis szkodnika

Niewielki motyl o rozpiętości skrzydeł do 14 mm i długości ciała do 7 mm. Pierwsza para skrzydeł z jasnymi paskami wzdłuż przedniego brzegu, skrzydła tylne szarobrązowe. Gąsienice koloru jasnożółtego do kremowego o długości ciała do 1 cm.

Kiedy występuje pachówka strąkóweczka?

Szkodnik ten występuje w większości upraw roślin strączkowych – największe szkody powoduje w grochu, bobiku oraz wyce. Zwykle motyle pachówki strąkóweczki pojawiają się na plantacji grochu w drugiej połowie maja.

Jaką formę szkodnika zwalczamy?

Zabieg insektycydowy wykonujemy w celu zwalczenia gąsienic.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej

Szkody w uprawie grochu, bobiku i wyki powodują gąsienice

Efekt żerowania pachówka strąkóweczka

Gąsienice pachówki strąkóweczki wgryzają się do strąków i rozpoczynają żer na nasionach. Wraz z rozwojem ich żer jest bardziej intensywny i prowadzi do zniszczenia całego nasiona. W strąku widoczne są odchody gąsienic i przędza.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy

Zabieg owadobójczy należy wykonać po wykonaniu obserwacji polowych. W przypadku pachówki strąkóweczki do prowadzenia monitoringu możemy wykorzystać pułapki feromonowe. Rozstawia się je w drugiej połowie maja, a zabieg insektycydowy wykonuję się po 7-10 dniach po zaobserwowaniu motyli.  Drugim sposobem oceny obecności szkodnika na plantacji jest sprawdzenia obecności złóż jaj na liściach, ogonkach liściowych i formowanych strąkach. Zabieg należy przeprowadzić, gdy zaobserwujemy przynajmniej 1 złoże jaj na 3 roślinach.

Jak zwalczaczać pachówki strąkóweczki

Zwalczanie pachówki strąkóweczki jest stosunkowo trudne ponieważ nalot na plantację upraw strączkowych może trwać nawet do 8 tygodni. Wówczas należy przeprowadzić klika zabiegów insektycydowych.  W praktyce rolniczej w tym celu stosowane są substancje czynne o działaniu systemicznym w roślinie.

TopGun