Ploniarka zbożówka

Pchełka rzepakowa
Pchełka rzepakowa
30 sierpnia 2022
Słodyszek rzepakowy
Słodyszek rzepakowy
30 sierpnia 2022

Ploniarka zbożówka – opis szkodnika

Muchówka niewielkich rozmiarów – 2 mm, Spód ciała jaśniejszy, grzbiet ciemny, oczy czerwone odznaczające się od reszty ciała. Larwa do 4 mm długości, biała.

Kiedy występuje ploniarka zbożówka?

Ploniarka zbożówka występuje zarówno w uprawie zbóż oraz kukurydzy. W przypadku zbóż pierwsze muchówki możemy zaobserwować w fazie 2-3 liści, szkodnik występuje również w fazie pełni krzewienia (wiosną) oraz na etapie zawiązywania ziarniaków, w kukurydzy praktycznie od wschodów do fazy kilku liści.

Jaką formę szkodnika zwalczamy?

Zabieg insektycydowy należ przeprowadzić w celu zwalczenia larw w początkowym okresie żerowania, najlepiej zanim wgryzą się w do wnętrza pędu.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej?

W roślinach uprawnych szkody powodują larwy.

Objawy żerowania szkodnika

W kukurydzy pierwsze objawy żerowania ploniarki zbożówki mogą być już widoczne w fazie 4-5 liści. Liście mają nieregularny kształt i są skrócone, bardzo często występują na nich również podłużne pęknięcia. W niektórych przypadkach uszkodzeniu ulega stożek wzrostu – niski pokrój roślin kukurydzy oraz wybijanie pędów bocznych.

W zbożach larwy żerują wewnątrz tworzących się pędów w okresie krzewienia, w efekcie czego zasiedlone rośliny mogą się nadmiernie krzewić lub zamierać. W przypadku silnych uszkodzeń liście żółkną i zasychają. Objawem bardziej charakterystycznym żerowania ploniarki zbożówki jest przewężenie blaszki liściowej. W okresie po kłoszeniu ploniarka zbożówka składa również jaja na kosach, a larwy żerują na zawiązywanych ziarniakach.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy?

W zbożach progi szkodliwości zależą od fazy rozwojowej: do fazy 4. liścia średnio 1 larwa na roślinę oraz uszkodzone 15% roślin zbóż, natomiast w fazie krzewienia średnio 6 larw na 100 roślinach.

W kukurydzy progiem szkodliwości jest średnio 5 jaj na 10 roślinach.

Ploniarka zbożówka zwalczanie

Zwalczanie ploniarki zbożówki jest bardzo trudne ze względu na jej główny sposób żerowania – wewnątrz pędu. W praktyce rolniczej stosowane są produkty o działaniu wgłębnym i systemiczny, rzadziej kontaktowym.

TopGun