Chowacz czterozębny

Chowacz brukwiaczek
Chowacz brukwiaczek
30 sierpnia 2022
Mszyce
Mszyce
30 sierpnia 2022

Chowacz czterozębny – opis szkodnika

Chrząszcze o długości 4-5 mm, niebieskoczarne lub czarne pokryte krótkimi włoskami w kolorze brunatnym/rdzawym. Na przedpleczu w miejscu łączenia pokryw skrzydeł widoczna wyraźnie jaśniejsza plamka. Larwy bez odnóży, białe z wyraźnie ciemniejszą głową.

Kiedy występuje chowacz czterozębny

Chowacz czterozębny (obok chowacza brukwiaczka) zaliczany jest do szkodników łodygowych. Nalot chrząszcza na plantację możemy zaobserwować w żółtych naczyniach wiosną, minimalnie później niż chowacza brukwiaczka.

Jaką formę szkodnika zwalczamy

Zabieg insektycydowy należy wykonać w celu zwalczenia chrząszczy przed złożeniem jaj. Bardzo często zabieg owadobójczy w celu zwalczania chowacza brukwiaczka i słodyszka rzepakowego ogranicza występowanie chowacza czterozębnego.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej

Jaja składane są do ogonków liściowych – larwy żerują na początku głównie w nim oraz nerwie główny liści. Z czasem przegryzają się do łodygi i żerują w jej wnętrzu przemieszczając się w kierunku podstawy łodygi.

Efekt żerowania Chowacza czterozębnego

Liście na skutek żerowania szybciej obumierają, jednak główna szkodliwość chowacza czterozębnego związana jest z wygryzaniem przez larwy wnętrza pędu głównego. W jego efekcie podobnie jak w przypadku żerowania larw chowacza brukwiaczka utrudniony jest transport wody, składników pokarmowych i asymilatów. Uszkodzone rośliny rzepaku mogą wylegać utrudniając i zmniejszając sprawność zbioru.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy na Chowacza czterozębnego

Próg ekonomicznej szkodliwości chowacza czterozębnego to 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach rzepaku.

Jaki środek na Chowacza czterozębnego

W zwalczaniu chowacza czterozębnego można wykorzystać środki owadobójcze z różnych grup chemicznych oraz ich mieszaniny formulacyjne lub opryskowe. Jednymi z częściej używanych insektycydów są te zawierające substancję czynną z grupy pyretroidów ze względu na szybki efekt działania i wysoką efektywność ekonomiczną zabiegu.

TopGun