Śmietka kapuściana

Strąkowiec grochowy
Strąkowiec grochowy
31 sierpnia 2022
Rolnice
Rolnice
31 sierpnia 2022

Jak wygląda Śmietka kapuściana?

Szara muchówka o długości ciała do 6 mm, z czarnymi włoskami na grzbiecie. Larwa biała, lekko kremowa bez odnóży i widocznie wydzielonej głowy.

Kiedy występuje śmietka kapuściana?

Śmietka kapuściana w rzepaku ozimym występuje jesienią i jest uznawana za najważniejszy szkodnik tego okresu występujący w tej uprawie. Monitoring przy użyciu żółtych naczyń należy prowadzić od fazy 1-2 liści rośliny rzepaku.

Jaką formę śmietki kapuścianej zwalczamy?

Zabieg insektycydowy wykonywany jest w celu zwalczenie muchówki – postaci dorosłej.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej?

Znaczne szkody w uprawie rzepaku ozimego powoduje larwa.

Efekt żerowania śmietki kapuścianej?

Liście na skutek żerowania szybciej obumierają, jednak główna szkodliwość chowacza czterozębnego związana jest z wygryzaniem przez larwy wnętrza pędu głównego. W jego efekcie podobnie jak w przypadku żerowania larw chowacza brukwiaczka utrudniony jest transport wody, składników pokarmowych i asymilatów. Uszkodzone rośliny rzepaku mogą wylegać utrudniając i zmniejszając sprawność zbioru.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy

Próg ekonomicznej szkodliwości chowacza czterozębnego to 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach rzepaku.

Jak zwalczyć Śmietkę Kapuścianą?

W zwalczaniu chowacza czterozębnego można wykorzystać środki owadobójcze z różnych grup chemicznych oraz ich mieszaniny formulacyjne lub opryskowe. Jednymi z częściej używanych insektycydów są te zawierające substancję czynną z grupy pyretroidów ze względu na szybki efekt działania i wysoką efektywność ekonomiczną zabiegu.

TopGun