Łokaś garbatek

Gnatarz rzepakowiec
Gnatarz rzepakowiec
30 sierpnia 2022
Pachówka strąkóweczka
Pachówka strąkóweczka
30 sierpnia 2022

Łokaś garbatek – opis szkodnika

Chrząszcze mogą osiągać długość do 35 mm, zwykle do 16 mm. Ciało lekko spłaszczone, czarne z metalicznym połyskiem. Pokrywy skrzydeł z podłużnym żeberkowaniem. Larwy dorastają do 25 mm, z bardzo dobrze wykształconymi odnóżami tułowiowymi. Larwa po stronie grzbietowej ciemniejsza, po stronie brzusznej biała lub żólta.

Kiedy występuje łokaś garbatek?

Łokaś garbatek występuje przez cały okres wegetacji, jednak na pojawienie się w okresie wschodów zbóż należy zwrócić szczególną uwagę. Jego szkodliwość dla uprawy jest największa w niskich fazach rozwojowych.

Jaką formę łokasia garbatka zwalczamy

Zwalczany jest chrząszcz – ma to miejsce zwykle w trakcie zabiegów insektycydowych nakierunkowanych na inne szkodniki zbóż oraz larwy z kolei ich zwalczanie jest to znacznie utrudnione.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej

Szkody powoduje zarówno osobnik dorosły (chrząszcz) oraz larwa.

Efekt żerowania łokasia garbatka

Chrząszcze powodują dużo mniejsze szkody w uprawie zbóż niż larwy. Osobniki dorosłe łokasia garbatka żerują głównie na kłosach uszkadzając ziarniaki w fazie dojrzałości mlecznej. Natomiast dużo większym zagrożeniem dla uprawy zbóż są larwy, które żywią się blaszką liściową i powodują jej całkowite zniszczenie. Przy masowych wystąpieniu powodują placowe wypadanie zbóż – rośliny są „odcinane” i wciągane do norek drążonych przez larwy.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy

Zabieg insektycydowy powinien zostać wykonany po przekroczeniu progu szkodliwości określanego bezpośrednio po wschodach, który dla zbóż ozimych wynosi 1 larwa lub 4 uszkodzone rośliny na 1m2, natomiast dla zbóż jarych 3 larwy lub 8 uszkodzonych roślin na 1m2.

Jaki insektycyd zastosować?

Obecnie nie ma zarejestrowanego insektycydu, który daje możliwość zwalczania tego szkodnika w uprawie zbóż. Dlatego też dużą rolę odgrywają zabiegi niechemicznie – odpowiednio ułożony płodozmian oraz gospodarowanie

TopGun