Pryszczarek kapustnik

Pchełki ziemne
Pchełki ziemne
30 sierpnia 2022
Skrzypionki
Skrzypionki
30 sierpnia 2022

Jak wygląda Pryszczarek kapustnik?

Niewielka muchówka barwy szaroczerwonej o długości ciała do 2 mm. Larwa szklista/biała w trakcie wzrostu zmienia barwę na żółtawą do jasnopomarańczowej, długość około 2,5 mm.

Kiedy występuje Pryszczarek kapustnik?

Pryszczarek kapustnik (obok śmietki kapuścianej) to kolejna muchówka, której larwy powodują znaczne szkody w uprawie rzepaku ozimego. Szkodnik nalatuje na plantację równocześnie z chowaczem podobnikiem w okresie zawiązywania i formowania łuszczyn.

Jaką formę Pryszczarka kapustnika zwalczamy?

Ze względu na praktycznie brak możliwości zwalczania żerujących larw zabieg insektycydowy należy wykonać w momencie nalotu muchówki.`

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej?

Szkody wyrządzają larwy, które żerują wewnątrz rozwijającej się łuszczyny.

Efekt żerowania pryszczarka kapustnika

Pryszczarek kapustnik składa jaja do wnętrza łuszczyn wykorzystując w tym celu jej uszkodzenie np. przez chowacza podobnika. W łuszczynie żeruje zwykle więcej niż jedna larwa powoduje to zniszczenie większości nasion, dodatkowo łuszczyna szybciej zasycha i osypywane są z niej nasiona – przekłada się to bezpośrednio na stratę w plonie. Żerujące larwy są też pokarmem dla ptaków, one również przyczyniają się do wcześniejszego osypywania nasion rzepaku.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy na pryszczarka?

Próg ekonomicznej szkodliwości dla pryszczarka kapustnika to 1 muchówka na 1 roślinę

Jaki oprysk na pryszczarka?

W przypadku zwalczania pryszczarka kapustnika zaleca się zastosowanie insektycydów, które dają szybki efekt działania – takimi produktami są środki owadobójcze z grupy pyretroidów np. TopGun 050 CS. Jednak użycie tylko produktu o działaniu kontaktowym może okazać się niewystarczające w okresie przedłużonych nalotów szkodnika, w związku z tym w praktyce rolniczej często łączy się pyretroidy z substancjami czynnymi o przedłużonym działaniu np. z acetamiprydem. W celu zwalczania szkodników łuszczynowych (chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik) przeprowadza się zwykle jeden zabieg owadobójczy.

TopGun