Rolnice

Śmietka kapuściana
Śmietka kapuściana
31 sierpnia 2022
Chowacz galasówek
31 sierpnia 2022

Jak wyglądają Rolnice?

Średniej wielkości motyle – pierwsza para skrzydeł zwykle szara, druga wyraźnie jaśniejsza, rozpiętość skrzydeł do 50 mm. Larwy są nagie, z zaznaczoną stroną grzbietową – ciemniejsza i brzuszną -jaśniejsza.

Kiedy występują rolnice?

Rolnice mogą występować praktycznie przez cały okres wegetacji w różnych uprawach: zboża, kukurydza, rzepak, ziemniaki, buraku cukrowym oraz roślinach strączkowych. Placowe wypadanie roślin uprawnych jest sygnałem do rozpoczęcia lustracji pod kątem obecności tego szkodnika na plantacji.

Jaką formę szkodnika zwalczamy?

Zabieg insektycydowy lub zaprawiania wykonujemy w celu ograniczenia występowania gąsienic

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej

Stadium, które uszkadza rośliny uprawne to gąsienica.

Efekt żerowania Rolnicy

Podstawowym miejscem bytowania gąsienic jest gleba, w której larwy uszkadzają korzenie roślin uprawnych. W nocy wychodzą na powierzchnię i żerują na najniżej położonych częściach roślin. Rośliny w początkowych fazach wzrostu często są całkowicie zniszczone. W przypadku rolnic można zaobserwować placowe wypadanie plantacji.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy

Zabieg insektycydowy powinien zostać wykonany po przekroczeniu progu szkodliwości, który wynosi 6-8 gąsienic w stadium L1 i L2 na 1m2.

Jak zwalczyć rolnice?

Zwalczanie rolnic jest znacznie utrudnione ponieważ żerują one na korzeniach lub w porze nocnej. Dostępne obecnie produkty pozwalają ograniczyć ich presję, jednak nie eliminują ich całkowicie. Jedną z metod ochrony plantacji przed rolnicami jest zaprawianie materiału siewnego lub wykonanie konwencjonalnego zabiegu insektycydowego. W przypadku zwalczania szkodnika bardzo ważne jest optymalne wykorzystanie metod agrotechnicznych.

TopGun