Stonka ziemniaczana

Słodyszek rzepakowy
Słodyszek rzepakowy
30 sierpnia 2022
Strąkowiec grochowy
Strąkowiec grochowy
31 sierpnia 2022

Jak wygląda stonka ziemniaczana?

Chrząszcze charakterystycznie ubarwione – głowa i przedplecze pomarańczowe z czarnymi plamami, pokrywy kremowe z czarnymi liniami, długość ciała około 1 cm. Larwy w zależności od stadium osiągają do 15 mm. Larwy są kolory ceglastego z czarną głową i czarnymi plamami występującymi w rzędach po bokach.

Kiedy występuje stonka ziemniaczana?

Stonka ziemniaczana jest głównym szkodnikiem uprawy ziemniaka, do tego ma bardzo charakterystycznych wygląd przez co bardzo łatwo rozpoznać zarówno chrząszcze jak i larwy. Szkodnik rozpoczyna swoja aktywność i nalatuje na plantacje ziemniaka wówczas, gdy temperatura gleby przekroczy 15°C.

Jaką formę stonki zwalczamy?

Zabieg owadobójczy wykonujemy w celu ograniczenie presji chrząszczy i larw.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej

Szkodnik ten jest wyjątkowo uciążliwy, ponieważ szkody w uprawie powoduje zarówno chrząszcze jak i larwy.

Efekt żerowania stonki ziemniaczanej

Larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej wygryzają głównie blaszkę liściową pomiędzy nerwami prowadząc do tzw. gołożerów. Największą „żarłocznością” charakteryzują się larwy ostatniego stadium, które powodują największe szkody w uprawie ziemniaka.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy

Próg ekonomicznej szkodliwości stonki ziemniaczanej to 10 złóż jaj na 10 roślin lub 15 larw na 1 roślinę

Jak skutecznie pozbyć się stonki ziemniaczanej?

Zwalczanie stonki ziemniaczanej wymaga zwykle zastosowania więcej niż jednego zabiegu owadobójczego. W związku z tym należy wybierać insektycydy zawierające substancje czynne o różnych mechanizmach działania. Producent środków ochrony roślin ProAgri jako element technologii ograniczania presji stonki ziemniaczanej rekomenduje TopGun 050 CS.

TopGun