Pchełki ziemne

Omacnica prosowianka
Omacnica prosowianka
30 sierpnia 2022
Pryszczarek kapustnik
Pryszczarek kapustnik
30 sierpnia 2022

Jak wygląda pchła ziemna?

Pchełki ziemne to określenie grupy szkodników, do których zalicza się pchełka smużkowana, pchełka czranonoga, pchełka czarna i pchełka falistosmuga. Chrząszcze mają długość około 2-3 mm, ich ciało jest smukłe i opływowe, natomiast ubarwienie jest charakterystyczne dla gatunku. Larwy mają zwykle do 7 mm, są białoszare z ciemną głową. Larwy maja 3 pary odnóży.

Kiedy występują pchełki ziemne?

Pchełki ziemne to określenie grupy kliku gatunków o podobnej charakterystyce występowania, okresie aktywności czy też szkodliwość w stosunku od upraw. Pchełki ziemne możemy zaobserwować w trakcie wschodów rzepaku jarego oraz rzepaku ozimego.

Jaką formę pchełki ziemnej zwalczamy?

Zabieg insektycydem wykonujemy w celu zwalczenie chrząszczy.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej

Szkody w momencie wschodów rzepaku ozimego i jarego powodują głównie chrząszcze, w niewielkim stopniu larwy.

Efekt żerowania szkodnika

W przypadku większości gatunków zaliczanych do pchełek ziemnych, chrząszcze składają jaja do gleby  i larwy żerują na korzeniach rzepaku – nie wyrządzają większych strat. Natomiast chrząszcze uszkadzają na liścieniach i pierwszych liściach właściwych powodując znaczne osłabienie roślin rzepaku. Z kolei w przypadku pchełki smużkowej chrząszcze składają jaja po dolnej stronie blaszki liściowej. Larwy wgryzają się do wnętrza liścia i żerują w jego wnętrzu, prowadząc żer minujący (wyjadają tkankę pomiędzy skórkami).

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy na pchełkę ziemną?

Zbieg preparatem owadobójczym należy wykonać po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, który wynosi średnio 1 chrząszcz na 1 metr bieżący rzędu roślin rzepaku.

Jak pozbyć się pchełki ziemnej?

Producent środków ochrony roślin ProAgri poleca do zwalczania szkodnika preparat owadobójczy TopGun 050 CS, który zawiera substancję czynną z grupy pyretroidów. Produkt wykazuje działanie kontaktowe, więc efekt działania widoczny jest bezpośrednio po aplikacji insektycydu.

TopGun