Chowacz galasówek

Rolnice
Rolnice
31 sierpnia 2022

Chowacz galasówek – jak wygląda?

Chrząszcze o długości do 5 mm, ciemnobrunatne z szarymi łuskami, pokrywy skrzydeł matowe. Larwy do 5 mm długości pozbawione odnóży, barwy białej z brunatną głową.

Kiedy występuje chowacz galasówek?

Obecnie w Polsce występują 2 rasy tego szkodnika. Różnią się one biologią oraz terminem pojawu chrząszczy, które możemy zaobserwować na plantacjach rzepaku ozimego praktycznie od marca do czerwca. Pierwsze na polach rzepaku pojawiają się rasy zimujące w formie chrząszczy, natomiast nieco później w formie larw.

Jaką formę chowacza galasówka zwalczamy?

Zabieg owadobójczy wykonujemy w celu zwalczenia chrząszczy.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej?

Formą szkodnika powodującą największe uszkodzenia w roślinie uprawnej jest larwa.

Efekt żerowania szkodnika

Larwy chowacza galasówka żerują na szyjce korzeniowej, bądź też na korzeniu głównym. W miejscy ich występowania powstają charakterystyczne naroślą zwane galasami. Są to kuliste zgrubienia, które przypominają swoim kształtem brodawki. Mogą występować licznie na jednej roślinie. Rośliny z uszkodzonym systemem korzeniowym wolniej rosną i są bardziej narażone na wymarznięcia w okresie zimy. Zdecydowanie mniejsze szkody w uprawie powoduje forma dorosła szkodnika (chrząszcz) – żerują na liściach rzepaku.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy?

Zabieg insektycydem należy wykonać po przekroczeniu progu szkodliwości – wnosi on od 2 do 3 chrząszczy zaobserwowanych w żółtych naczyniach przez okres 3 dni

Jaki insektycyd zastosować na chowacza galasówka?

W praktyce rolniczej zwykle nie przeprowadza się celowych zabiegów owadobójczych w celu zwalczenia chowacza galaskówka, ponieważ jest on skutecznie zwalczany równocześnie z innymi szkodnikami. W celu eliminacji najważniejszych ekonomicznie szkodników w okresie jesiennym i wiosennym w uprawie rzepaku ozimego producent środków ochrony roślin ProAgri rekomenduje TopGun 050 CS.

TopGun