Pchełka rzepakowa

Pachówka strąkóweczka
Pachówka strąkóweczka
30 sierpnia 2022
Ploniarka zbożówka
Ploniarka zbożówka
30 sierpnia 2022

Jak wygląda pchełka rzepakowa?

Niewielkie chrząszcze (4-5 mm) o spłaszczonym owalnym kształcie, czarne lub czarnoniebieskie z połyskiem. Larwy są barwy szarobiałej z szczotkowatym owłosieniem oraz ciemnymi plamami. Larwy mają 3 pary odnóży tułowiowych.

Kiedy żeruje pchełka rzepakowa?

Pchełka rzepakowa występuje w uprawie rzepaku ozimego w początkowym okresie jego wzrostu. Pierwsze objawy żerowania widoczne są w fazie liścieni i pierwszej pary liści właściwych.

Jaką formę szkodnika zwalczamy?

Zabieg owadobójczy jest nakierunkowany na zwalczanie chrząszczy.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej?

Szkody w momencie wschodów rzepaku powodują chrząszcze i larwy – są one bardziej niebezpieczne dla roślin rzepaku.

Efekt żerowania pchełki rzepakowej

Liście na skutek żerowania szybciej obumierają, jednak główna szkodliwość chowacza czterozębnego związana jest z wygryzaniem przez larwy wnętrza pędu głównego. W jego efekcie podobnie jak w przypadku żerowania larw chowacza brukwiaczka utrudniony jest transport wody, składników pokarmowych i asymilatów. Uszkodzone rośliny rzepaku mogą wylegać utrudniając i zmniejszając sprawność zbioru.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy na pchełkę rzepakową?

Próg ekonomicznej szkodliwości chowacza czterozębnego to 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach rzepaku.

Czym zwalczać pchełkę rzepakową?

W zwalczaniu chowacza czterozębnego można wykorzystać środki owadobójcze z różnych grup chemicznych oraz ich mieszaniny formulacyjne lub opryskowe. Jednymi z częściej używanych insektycydów są te zawierające substancję czynną z grupy pyretroidów ze względu na szybki efekt działania i wysoką efektywność ekonomiczną zabiegu.

TopGun