Chowacz brukwiaczek

Tantniś krzyżowiaczek
Tantniś krzyżowiaczek
5 sierpnia 2022
Chowacz czterozębny
Chowacz czterozębny
30 sierpnia 2022

Chowacz brukwiaczek – opis szkodnika

Chrząszcze z charakterystycznym wydłużonym ryjkiem (stąd nazwa rodziny ryjkowcowate) są szare i mają zwykle do 4 mm, natomiast larwy do 7 mm. Larwy są bez odnóży i głową zółtobrązową i wyraźnie ciemniejszą od reszty ciała.

Kiedy występuje chowacz brukwiaczek

Chowacz brukwiaczek zaliczany jest do tzw. szkodników łodygowych. Chrząszcze rozpoczynają aktywność i nalatują na uprawy rzepaku wczesną wiosną (po wznowieniu wegetacji), gdy temperatura gleby osiągnie minimum 5°C.

Jaką formę chowacza brukwiaczka zwalczamy?

Zabieg owadobójczy należy przeprowadzić w celu zwalczania chrząszczy przed złożeniem jaj.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej?

Jaja składane są do wnętrza pędów rzepaku, a szkody powodują larwy w nich żerujące.

Efekt żerowania chowacza brukwiaczka

Na skutek żerowania larwy wewnątrz łodygi rzepaku często dochodzi do zahamowania wzrostu i rozwoju rośliny uprawnej. W wyniku ograniczenie transportu wody i składników pokarmowych oraz produktów fotosyntezy. Dodatkowo osłabiają łodygę mechanicznie (zmniejsza się jej sztywność) co w konsekwencji może prowadzić do wylegania uprawy rzepaku. Miejsce złożenia jaj jest także „oknem” do infekcji grzybami patogenicznymi, głównie szarej pleśni.

Kiedy zwalczać chowacza brukwiaczka?

Ekonomiczny próg szkodliwości dla chowacza brukwiaczka został określony na 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach rzepaku.

Jaki środek na chowacza?

W celu zwalczania chowacza brukwiaczka należy zastosować zabieg owadobójczy. Producent środków ochrony roślin ProAgri rekomenduje aplikację insektycydu TopGun 050 CS

TopGun