Gnatarz rzepakowiec

Skrzypionki
Skrzypionki
30 sierpnia 2022
Łokaś garbatek
Łokaś garbatek
30 sierpnia 2022

Gnatarz rzepakowiec – opis szkodnika

Muchówka pomarańczowa z czarną głową i czarnym rysunkiem na odwłoku, o rozpiętości skrzydeł do 14 mm. Larwy po wylęgu z jaj szarozielona, następnie czarna z podłużnymi jaśniejszymi paskami. Larwy mają 3 pary odnóży tułowiowych i 8 par odnóży odwłokowych.

Kiedy występuje gnatarz rzepakowiec?

Szkodnik może występować bezpośrednio po wschodach rośliny uprawnej. W związku z tym monitoring w kierunku jego zwalczania należy prowadzić do fazy 1 liścia rzepaku. Młodych larw gnatarza rzepakowca należy szukać po spodniej stronie liścia, starsze żerują na górnej stronie blaszki liściowej.

Jaką formę gnatarza rzepakowca zwalczamy?

Zabieg insektycydowy wykonuje się w celu zwalczenia larw gnatarza rzepakowca.

Co powoduje szkody w roślinie uprawnej?

Na roślinach rzepaku ozimego żerują larwy.

Efekt żerowania gnatarza rzepakowca

Młode larwy gnatarza rzepakowca żerują po spodniej stronie liści rzepaku, wygryzając tkankę i robiąc małe otwory. Z kolei starsze larwy intensywnie żerują wyjadając blaszkę liściową pomiędzy nerwami. Przy braku odpowiedniej i szybkiej ochrony insektycydowej szkodnik powoduje gołożery – całkowite zniszczenie powierzchni asymilacyjnej.

Kiedy wykonać zabieg owadobójczy?

Zabieg insektycydem należy przeprowadzić po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, który wynosi w okresie wschodów 1 larwę na 1 roślinę.

Czym zwalczać Gnatarz Rzepakowiec?

Z racji dużej żarłoczności larw gnatarza rzepakowca niezbędne jest zastosowanie insektycydu, który działa bardzo szybko, czyli ma działanie przede wszystkim kontaktowe. TopGun 050 CS jest środkiem owadobójczym wykazującym szybki efekt działania w stosunku do zwalczanego szkodnika.

TopGun