Acetamipryd – substancja aktywna w insektycydach
13 listopada 2023Metkonazol – substancja czynna w fungicydach
12 grudnia 2023Substancja czynna Florasulam to skuteczna broń w walce z chwastami w zbożach ozimych i jarych oraz kukurydzy Jego działanie widoczne jest już po kilku dniach od zastosowania. Może być polecany we wszystkich gatunkach zbóż: jęczmień ozimy, jęczmień jary, owies, pszenica ozima, pszenica jara, pszenżyto ozime, pszenżyto jare, żyto.
Substancja czynna florasulam jest skuteczna w zwalczaniu chwastów i selektywna dla upraw, w ktorych może być aplikowana Substancja czynna doskonale radzi sobie z chwastami dwuliściennymi. W Polsce pierwsze prepartay z tą substancją czynną pojawiły się w 1999 roku. Od tego liczba dostępnych produktów zawierajacych florasulam uległą zwiększeniu. Jest to zasługa firm takich jak m.in. ProAgri – producenta jednego ze środków chwastobójczych, który zawierawłaśnie florasulamu. Zobacz, co to jest florasulam. Poznaj jego skuteczność. Sprawdź, jakie chwasty możesz za jego pomocą zwalczyć i dowiedz się, jak go poprawnie stosować.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest florasulam?
- Florasulam i jego działanie na chwasty w zbożach oraz kukurydzy
- Kiedy warto stosować florasulam?
Co to jest florasulam?
Pod nazwą tą skrywa się substancja czynna zaliczana do grupy chemicznej, jaką są triazolopirymidyny. Substancja ta znajduje swoje zastosowanie w skutecznym zwalczaniu chwastów w zbożach jarych i ozimych oraz kukurydzy
Florasulam pobierany jest poprzez liście chwastów oraz w mniejszym stopniu przez ich korzenie. Na pierwsze efekty jego zastosowania musimy poczekać kilka dni.
Florasulam wyróżnia się szerokim spektrum zastosowania. Doskonale zwalcza on chwasty dwuliścienne. Na ich liście chwastów, które substancja ta skutecznie niszczy znajdują się: ambrozja bylicolistna, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, mak polny, mlecz polny, maruna nadmorska (bezwonna), miłek letni, niezapominajka polna, przetacznik bluszczykowy i perski, przytulia czepna, rdest plamisty, rdestówka powojowata (rdest powojowaty), rumian polny, rumianek pospolity, rzodkiew świrzepa, samosiewy rzepaku, stulicha psia, tasznik pospolity, tobołki polne i wyka wąskolistna.
Florasulam posiada też zdolność do zwalczania chwastów w bardzo różnych fazach rozwojowych. Oznacza to, że z jego pomocą możesz szybko wyeliminować nie tylko młode rośliny – chociaż to właśnie na nich efekt działania widać najszybciej. Florasulam pomoże też pozbyć skutecznie chwastów znacznie starszych – wyższych fazach rozwojowych. Ta właściwość powoduje, że florasulam cieszy się sporym uznaniem wśród plantatorów, a firmy produkcyjne chętnie włączają go do swoich preparatów chwastobójczych.
Ciekawą cechą tej substancji stanowi fakt, że jej działanie możesz zauważyć nawet przy stosunkowo niskich temperaturach. Ten wyróżnik decyduje też o skuteczności florasulamu, a jednocześnie o jego popularności zwłaszcza w zabiegach wczesno wiosennych
SunLight 50 SC herbicyd z florasulamem
Aby przekonać się o skuteczności tej substancji, sięgnij po środek SunLight 50 SC od ProAgri. Co to takiego?
SunLight 50 SC zaliczany jest do herbicydów selektywnych. Jest to środek w postaci koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Preparat charakteryzuje się działaniem układowym. Dla bezpieczeństwa należy go stosować nalistnie.
Preparat ten dzięki obecności florasulamu skutecznie hamuje wzrost i rozwój różnych gatunków chwastów dwuliściennych, które pobierają ją poprzez liście. Następnie doprowadza do ich zamierania.
Polecany jest do stosowania w następujących uprawach: pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime, pszenica jara oraz jęczmień jary.
Może Cię zainteresować: Metkonazol – substancja czynna w fungicydach
Florasulam i jego działanie na chwasty w zbożach ozimych i jarych oraz kukurydzy
Florasulam cechuje się działaniem układowym na chwasty. Co to oznacza? Chwast pobiera substancję poprzez swoje liście, po czym następuje szybkie jej przemieszczenia w całej roślinie – aż do korzeni. Florasulam blokuje działanie enzymów i proces syntezy aminokwasów. Efekt? Chwast zostaje pozbawiony dostępu do substancji odżywczych, jak i do wody. Przez pewien czas utrzymuje się przy życiu, czerpiąc z zapasów znajdujących się w liściach. Gdy zaczyna mu ich brakować, co następuje mniej więcej po tygodniu od zabiegu, jego liście zaczynają się przebarwiać, a na ich powierzchni pojawiają się zmiany i deformacje, aż wreszcie roślina zamiera całkowicie. Mimo iż na efekty końcowe należy trochę poczekać, to warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ chwasty już od momentu zabiegu nie konkurują i nie będą już zagłuszały zbóż.
Kiedy warto stosować florasulam? Czy jest bezpieczny dla gleby i roślin?
Czy tak skuteczna substancja, jak florasulam jest bezpieczna dla gleby i roślin? Tak, ponieważ posiada on zdolność rozkładania w glebie. O tempie tego procesu decyduje w dużej mierze wilgotność gleby oraz temperatura.
Kiedy florasulam działa najefektywniej? Po herbicydy z florasulamem najlepiej sięgnąć wiosną i stosować od fazy 3 liścia do fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego, czyli do momentu, gdy widoczny jest języczek liściowy ostatniego liścia chwasta. W sprzyjających warunkach pogodowych pierwsze efekty obumierania chwastów możesz zauważyć już po tygodniu. Mniej korzystne warunki powodują, że proces ten może być zauważalny po upływie kilku tygodni.
Uwaga!
Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Pamiętaj, że ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa oraz zgodnie z zapisami ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013 r. . Ze środków tych mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie!