Florasulam substancja do zwalczania chwastów w zbożach ozimych i jarych
12 grudnia 2023Jaki środek na T1 w pszenicy i innych zbożach?
5 marca 2024Potrzebujesz skutecznej ochrony swoich upraw przed chorobami powodowanymi przez grzyby? Sięgnij po środki, w których składzie, znajduje się metkonazol.
Metkonazol sprawdza się, jako skuteczny środek grzybobójczy w uprawach rzepaku ozimego, pszenicy ozimej oraz pszenicy jarej. Sprawdź dokładnie jakie jest jego działanie. Dowiedz się, w jakich produktach do ochrony roślin możesz go znaleźć. Poznaj wskazówki co do jego właściwego zastosowania – kiedy i w jakich warunkach najlepiej po niego sięgnąć.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest metkonazol?
- Metkonazol w fungicydach – najważniejsze zastosowania
- Metkonazol a ochrona rzepaku ozimego
- Kiedy warto stosować metkonazol w uprawach?
Czym jest metkonazol?
Metkonazol to związek chemiczny należący do grupy triazoli, czyli największej klasy fungicydów, która jest stosowana powszechnie w rolnictwie. Wykazuje on silne działanie grzybobójcze.
Metkonazol działa systemicznie w roślinie, co wpływa znacząco na jego skuteczność oraz wydłuża jego działanie.
Metkonazol w fungicydach – najważniejsze zastosowania
Metkonazol jest stosowany w środkach do ochrony pszenicy i rzepaku ozimego przed chorobami grzybiczymi. Są to preparaty w postaci silnych koncentratów do rozpuszczenia w wodzie.
Metkonazol pobierany jest przez rośliny poprzez liście. Po wniknięciu do rośliny krąży w niej wraz z sokami, co prowadzi do całkowitego zniszczenia grzyba i zahamowania jego rozwoju. Decyduje to o jego wysokiej skuteczności.
Metkonazol działa nie tylko grzybobójczo. Substancja ta posiada też właściwości regulujące pokrój roślin – dotyczy to rzepaku ozimego.
Substancja, o jakiej mowa działa długotrwale – nawet do dwóch tygodni po wykonaniu oprysku, co potęguje skuteczność stosowanych preparatów.
Jakie choroby można zwalczać dzięki zastosowaniu metkonazol? Są to m.in.: mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna pszenicy i żyta, septorioza paskowana liści pszenicy, septorioza plew.
Może Cię zainteresować: Florasulam substancja do zwalczania chwastów w zbożach ozimych i jarych
Metkonazol a ochrona rzepaku ozimego
Metkonazol znajduje swoje szerokie zastosowanie głównie w przypadku upraw rzepaku ozimego. Roślina ta jest podatna na działanie grzybów, które najczęściej atakują wczesną wiosną tuż po ruszeniu wegetacji. Ryzyko infekcji wzrasta zwłaszcza wtedy, gdy w okresie jesienno-zimowym panowała łagodna aura z dużą ilością opadów deszczu (jesienią) i dość wysokimi temperaturami (zimą).
Plantacjom rzepaku ozimego najbardziej zagrażają patogeny wywołujące następujące choroby:
- zgorzel siewek – obejmuje szyjki korzeniowe i korzenie; może doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny;
- czerń krzyżowych – choroba atakuje głównie liście roślin i doprowadza w efekcie do skutecznego zahamowania jej rozwoju;
- szara pleśń – najczęściej występuje u roślin osłabionych bądź uszkodzonych; obejmuje nadziemne części rzepaku; w przypadku młodych roślin może doprowadzić do ich całkowitego zamierania;
- sucha zgnilizna kapustnych – wywołuje najwięcej szkód w plantacjach rzepaku, ponieważ atakuje nie tylko liście, ale również szyjki korzeniowe i formujące się pędy; może doprowadzić do zbyt wczesnego dojrzewania rzepaku, a niekiedy również do jego wylegania.
Najlepsze rezultaty w zwalczaniu grzybów, jak i samej ochronie rzepaku przed atakiem patogenów, przynoszą właśnie preparaty zawierające w składzie metkonazol o wysokim stężeniu.
Na czym polega ich skuteczność?
Odpowiednio wcześnie użyty środek wykazuje szerokie spektrum działania:
- zabezpiecza roślinę przed chorobami – działając długotrwale w jej tkankach;
- kiedy już dojdzie do porażenia – zwalcza patogeny i nie dopuszcza do dalszego rozwoju infekcji; co ważniejsze jest on tak samo skuteczny na każdym etapie choroby.
Metkonazol dodatkowo:
- reguluje pokrój rośliny – wpływając na skrócenie łodyg i ograniczając wyleganie;
- stosowany jesienią – wpływa na poprawę zimotrwałości rośliny.
Kiedy warto stosować metkonazol w uprawach?
Preparaty zawierające w składzie metkonazol należy stosować profilaktycznie bądź tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów porażenia w następujący sposób:
- rzepak ozimy:
jesienią – w fazie 4-6 liści;
wiosną – od początku fazy wzrostu pędu do fazy zielonego pąka.
- pszenica ozima i jara:
od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia.
Uwaga!
Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Pamiętaj, że ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa oraz zgodnie z zapisami ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013r. . Ze środków tych mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie.