Chwasty dwuliścienne – wszystko co musisz wiedzieć
23 maja 2022Chwasty jednoliścienne – wszystko co musisz wiedzieć
13 lipca 2022Kukurydza to roślina jara, której optymalny termin siewu przypadka od 20 kwietnia do około 5 maja. Siew warunkowany jest głównie przez temperaturę gleby – powinna wynosić nie mniej niż 8°C. Niektóre plantacje siane są jeszcze później, po zbiorze żyta na zielonkę. Okres od siewu kukurydzy do zakrycia rzędów jest stosunkowo długi – jest to czas, w którym chwasty mają bardzo dobre warunki do kiełkowania i wzrostu. Dlatego też niezbędne jest przeprowadzenia skutecznej ochrony herbicydowej niszczącej chwasty już rosnące, ale także bardzo często jej rolą jest zabezpieczenie przed wschodami przesuniętymi w czasie.
Bez właściwych działań chwastobójczych, a więc dobrania odpowiedniego oprysku na chwasty i wykonania zabiegu w odpowiednim momencie plon kukurydzy może być znacznie obniżony. Należy pamiętać o tym, że w kukurydzy występuje szerokie spektrum chwastów dwuliściennych i w największym nasilenie jedne główny chwast jednoliścienny – chwastnica jednostronna.
Kukurydza bardzo silnie reaguje spadkiem poziomu plonowania na brak ochrony herbicydowej, dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie regulacji zachwaszczenia możliwie szybko. Termin zabiegu powinien być dobrany do fazy rozwojowej chwastów, rośliny uprawnej oraz właściwości substancji czynnych.
Jakie chwasty występują w kukurydzy?
Zanim przystąpimy do działań mających na celu wyeliminowanie konkurencji chwastów, musimy wiedzieć, jakie rodzaje chwastów najczęściej pojawiają się w kukurydzy. Można podzielić je na jednoroczne oraz wieloletnie.
Do chwastów jednoliściennych jednorocznych, które pospolicie występują w kukurydzy, zaliczamy m.in.:
- chwastnicę jednostronną;
- włośnice;
- wyczyniec polny;
- miotłę zbożową;
Chwasty dwuliścienne jednoroczne najczęściej występujące w kukurydzy to:
- szarłat szorstki;
- komosa biała;
- gwiazdnica pospolita;
- psianka czarna;
- rumiany;
- rdest powojowy.
Oprócz jednorocznych, w kukurydzy mogą pojawić się również chwasty wieloletnie. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
- perz właściwy;
- skrzyp polny;
- ostrożeń polny;
- powój polny;
- bylicę pospolitą.
Sprawdź inne chwasty w naszym Atlasie Chwastów
Kiedy zwalczać chwasty w kukurydzy?
Zabieg przedschodowy w kukurydzy
Chwasty nie są zbyt wymagające w stosunku do warunków pogodowych – intensywnie wschodzą w niższych temperaturach niż kukurydza i przy zdecydowanie niższej wilgotności gleby. W związku z tym pierwsze wschody chwastów znacznie wyprzedzają kukurydzę. Wygrywają więc konkurencję o wodę i składniki pokarmowe, które również efektywniej niż roślina uprawna pobierają z gleby.
W związku z powyższych jedną z możliwości zwalczania chwastów w kukurydzy jest stosowanie herbicydów przed wschodami rośliny uprawnej. W tym celu należy stosować substancje czynne o bardzo dobrym działaniu doglebowym. Do takich należy niewątpliwie zaliczyć terbutylazynę, s-metolachlor czy mezotrion. Zdaniem zabiegu jest zwalczanie chwastów w okresie do zakrycia rzędów – okres zwykle do 8-10 tygodni o aplikacji. W związku z tym, ze jest to dość długi okres czasu niezbędne jest zastosowanie odpowiednich wieloskładnikowych produktów lub przemyślanych mieszanin zbiornikowych.
Zwalczanie chwastów po wschodach kukurydzy
Jeżeli z jakiegoś powodu nie rozpoczęliśmy oprysków zwalczających chwasty przed wschodami kukurydzy, kolejny etap odchwaszczania następuje po wschodach rośliny uprawnej. Zwykle zabieg wykonywany jest w fazie 4 liści kukurydzy. Kukurydza wzrasta powoli ze względu na swoje wysokie wymagania termiczne. Szybko rosnące chwasty w tym okresie mogą znacząco zahamować wzrost i rozwój rośliny uprawnej. Zbiegi nalistne (powschodowe) w kukurydzy powinniśmy wykonać możliwie szybko, nawet jeżeli herbicydy zgodnie z etykietą instrukcją stosowania mogą być aplikowane nawet do 9 liścia kukurydzy.
Jaki środek na chwasty w uprawach kukurydzy?
Poszukując skutecznej ochrony herbicydowej, warto zapoznać się z ofertą producenta środków ochrony roślin ProAgri. Jednym z proponowanych przez niego preparatów jest Niko 40 OD. To środek w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego o działaniu układowym, stosowanym nalistnie. Zalecana dawka to 1,0 l/ha.
Zastosowana w nim substancja aktywna wnika głównie poprzez liście i szybko zapobiega rozwojowi chwastów, tym samym skutecznie ograniczając konkurencję pomiędzy chwastami a kukurydzą.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej pełnej oferty (linkowanie)