Jak najskuteczniej zwalczać chwasty w zbożach ozimych w sezonie wiosennym?
1 marca 2021Jakie środki ochrony roślin stosować w sezonie wiosna lato 2021, aby Twoje uprawy były pod skuteczną ochroną!
21 czerwca 2021Po wyjątkowo zimnej wiośnie nadeszło ocieplenie, które sprzyja wegetacji roślin uprawnych, ale oznacza też zwiększoną presję szkodników i chwastów na plantacjach. Niezbędne są zabiegi insektycydowe i herbicydowe. Jaki środek na insekty jest skuteczny?
Opóźnienie wegetacji i prac polowych
Tegoroczna wiosna nie sprzyja wegetacji roślin i odnotowuje się opóźnienie rozwoju upraw. W przypadku rzepaku w niektórych rejonach Polski jest to nawet 3 tygodnie. W związku z tym również stan prac polowych nie jest zaawansowany. Kwiecień był znacznie zimniejszy niż zwykle, a dodatkowo występowały przymrozki i opady deszczu.
Nadeszło jednak ocieplenie, które plantatorzy wykorzystują i wykonują zaległe zabiegi poprawkowe, a nawet główne. Wyraźnie poprawia się też kondycja i wigor roślin. Wraz z wysokimi temperaturami powrócił coroczny problem ze szkodnikami i chwastami, chociaż te ostatnie rozwijały się także w czasie ochłodzenia.
Warto dokonać dokładnej lustracji upraw i określić potencjalne zagrożenia, by odpowiednio przygotować się do zabiegów insektycydowych i herbicydowych.
Jakie chwasty zagrażają uprawom?
Wegetacji chwastów nie zatrzymały niskie temperatury w kwietniu, a wraz z nadejściem ocieplenia rozwijają się dynamicznie. Pojawiły się: komosa biała, rdest powojowaty, perz, jasnota różowa i inne niepożądane rośliny. Z pewnością w tym sezonie pojawia się problem z najbardziej uciążliwymi chwastami dwuliściennymi, takimi jak: przytulia czepna, mak polny, chaber bławatek, samosiewy rzepaku, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, rumianek pospolity, przetacznik bluszczykowy, maruna bezwonna, niezapominajka polna czy tasznik pospolity.
Chwasty stanowią dla upraw konkurencję, zabierają światło, wodę i składniki mineralne. Warto też pamiętać, że są często żywicielami dla szkodników oraz utrudniają żniwa. Stanowią zagrożenie dla zrównoważonego wzrostu roślin, co przekłada się na wielkość i jakość plonu. Zwalczanie chwastów jest kluczowe dla upraw.
Jakie szkodniki mogą atakować?
Warunki pogodowe mają zasadnicze znaczenie dla tempa rozwoju wielu szkodników. Wzrost temperatur to czas nasilonego ich pojawiania się na plantacjach. Na uprawach rzepaku już dawno zaobserwowano naloty chowacza brukwiaczka. Szczególnie niebezpieczne są larwy, które żerują wewnątrz łodyg i liści. Szybko pojawił się także słodyszek rzepakowy, a jego nalot może być rozciągnięty w czasie i trwać nawet do początku kwitnienia roślin. Największe straty powoduje w okresie rozwoju pąków kwiatowych (faza „zielonego pąka”). W okresie kwitnienia rzepaku pojawiają się też chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik.
Na plantacjach zbóż obserwuje się skrzypionka. Chrząszcz, czyli postać dorosła tego szkodnika, nie jest poważnym zagrożeniem, ale za kilka tygodni pojawią się żarłoczne larwy, które wyjadają tkankę miękiszową, tworząc charakterystyczne podłużne okienka. W miejscach uszkodzeń, a także na pozostawionym przez larwy śluzie i odchodach łatwo rozwijają się zaś patogeny chorobotwórcze.
Wkrótce można się też spodziewać nalotów chrząszczy stonki ziemniaczanej na uprawy ziemniaka. Jeżeli chodzi o kukurydzę, to utrzymywanie się wysokich temperatur sprzyja wcześniejszemu pojawianiu się motyli omacnicy prosowianki, czyli najgroźniejszego szkodnika dla tych roślin. Warto też mieć na uwadze żerowanie szarka komośnika na plantacjach buraka cukrowego. Chrząszcze obgryzają brzegi liścieni i liści kiełkujących siewek, uszkodzenia tego typu powodują zamieranie roślin.
Nieuniknione jest również pojawienie się mszyc na plantacjach. Zarówno larwy, jak i postacie dorosłe uszkadzają rośliny, przez co obniżają wielkość i jakość plonu. Trzeba też pamiętać, że przenoszą wirusy.
Jak zabezpieczyć uprawy przed szkodnikami i chwastami?
Insekty stanowią podstawowe zagrożenie dla wielkości i jakości plonu. W walce ze szkodnikami i chwastami pierwszym krokiem jest monitoring upraw, a następnie wykonanie zabiegów insektycydowych i herbicydowych. Dobrze dobrany i zastosowany w odpowiednim czasie środek na insekty i herbicyd zwalcza szkodniki oraz chroni uprawy.
Skuteczna ochrona roślin przed szkodnikami – Top Gun
TopGun 050 CS, którego producentem jest ProAgri to wysoce skuteczny preparat na insekty o działaniu kontaktowym (wnika przez naskórek szkodników) i żołądkowym (wnika poprzez drogi pokarmowe szkodników wraz z elementami spożywanej rośliny), na roślinę oddziałuje powierzchniowo.
Substancją czynną insektycydu jest lambda-cyhalotryna, czyli związek z grupy pyretroidów (50 g/l (4,81%). Dzięki nowoczesnej formulacji mikrokapsuł Top Gun działa skutecznie i efektywnie. Substancja aktywna zamknięta jest w mikrokapsułce, która zapewnia ochronę przed parowaniem i pozwala na długotrwałe oraz stopniowe uwalnianie.
Insektycyd ma szerokie spektrum działania. Zwalcza szkodniki gryzące i ssące, takie jak:
- mszyce
- skrzypionki
- chowacze
- pchełkę rzepakową
- słodyszka rzepakowego
- omacnicę prosowiankę
- stonkę ziemniaczaną
- szarka komośnika
- śmietkę kapuścianą.
TopGun 050 SC ma zastosowanie w efektywnej ochronie wielu upraw, w tym:
- ziemniaka
- rzepaku ozimego
- pszenicy ozimej
- jęczmienia jarego
- kukurydzy
- buraka cukrowego
- sadów jabłoniowych
- cebuli
- kapusty głowiastej.
Termin stosowania preparatu na insekty Top Gun zależny jest od rodzaju upraw i szkodników. Nadaje się także do oprysków w sezonie jesiennym.