Zboża ozime – jak skutecznie chronić? Jakie środki stosować, aby cieszyć się wysokimi plonami?
5 sierpnia 2021Mszyce – wektory wirusów w zbożach ozimych
6 października 2021W 2021 roku definitywnie zostały wycofane zaprawy insektycydowe zawierające substancje z grupy neonikotynoidów, co znacznie ograniczyło możliwość efektywnego zaprawiania nasion rzepaku. W związku z tym, część zasianego areału będzie pozbawiona ochrony insektycydowej wynikające ze stosowania zapraw. Od momentu wschodów rośliny rzepaku będą pozbawione systemicznej ochrony, która w sposób istotny zmniejszała skalę uszkodzeń powodowaną przez szkodniki występujące jesienią. Plantacje te wymagają szczególnego nadzoru – lustracja polowa powinna być prowadzona już od momentu siewu, ponieważ pierwsze szkodniki (pchełki) możemy zaobserwować już w fazie liścieni.
W sytuacji przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości niezbędne jest wykonanie zabiegu insektycydowego. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie zmniejszyła się liczba dostępnych substancji czynnych stosowanych w praktyce do zwalczania szkodników występujących jesienią w rzepaku. Pozostałe produkty nie zawsze posiadają zakres rejestracji umożliwiający zwalczanie jesiennych szkodników rzepaku. Na tle konkurencji wyróżnia się TopGun 050 CS, który może być stosowany jesienią, a co równie ważne zabieg można wykonać już od fazy liścieni rzepaku ozimego.
W rzepaku ozimym w okresie jesiennym możemy zaobserwować cała gamę szkodników, które przy braku efektywnej ochrony znaczne ograniczają wigor i kondycję roślin, co może przełożyć się bezpośrednio na gorsze zimowanie roślin. Natomiast silnie uszkodzone rośliny w początkowym okresie wzrostu mogą zamierać, zmniejszając tym samy obsadę.
Progi ekonomicznej szkodliwości dla wybranych szkodników:
Szkodnik | Próg ekonomicznej szkodliwości |
Pchełki zimne | 1 chrząszcze na 1 mb rzędu roślin |
Pchełka rzepakowa | 3 chrząszcze na 1 mb rzędu roślin |
Gnatarz rzepakowiec | średnio 1 larwa na roślinie |
Śmietka kapuściana | przynajmniej 1 muchówka w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni |
Mszyce | 2 kolonie mszyc na 1m2 |
Tantniś krzyżowiaczek | średnio 1 gąsienica na roślinie |
Pchełki ziemne
Pchełki ziemne i pchełka rzepakowa mogą zaczynać żer we wczesnych fazach rozwojowych rzepaku. Objawem żerowania są charakterystyczne „okienka”, które widoczne mogą być już od fazy liścieni rzepaku. Masowe pojawienie szkodnika przy braku efektywnej ochrony powoduje znaczne ograniczenie powierzchni blaszki liściowej – wpływa to bezpośrednio kondycję i wigor roślin. W skrajnym przypadku żer pchełek może prowadzić do wypadów pojedynczych roślin.
Śmietka kapuściana
Śmietka kapuściana jest jednym z ważniejszych ekonomicznie szkodników w uprawie rzepaku. Jej naloty w okresie jesiennym są zróżnicowane w czasie. Skuteczną ochronę planacji umożliwia prowadzenie monitoringu przy pomocy pułapek lepowych lub żółtych naczyń. Larwy żerują na szyjce korzeniowej lub na korzeniu powodując jego uszkodzenie co prowadzi do ograniczenia możliwości pobierania i transportu składników pokarmowych. Bardzo silne uszkodzenia powodowane przez śmietkę kapuścianą mogą powodować przerwanie szyjki korzeniowej.
Mszyce
Mszyce – ich znaczenie w okresie jesiennym w rzepaku z roku na rok rośnie. Tworzą one liczne kolonie po spodniej stronie blaszki liściowej – w wyniku żerowania liście zniekształcone i pozbawione turgoru, a przy silnej presji mogą zasychać. Oprócz bezpośredniego zagrożenia dla plantacji, mszycę są również wektorem chorób wirusowych. Obecnie rolnicy coraz częściej mogą zaobserwować na swoich plantacjach objawy choroby powodowanej przez wirus żółtaczki rzepy (TuYV).
Prowadzenie plantacji rzepaku, zwłaszcza przy ograniczonej dostępności zapraw insektycydowych, wymaga dużej dbałości o szczegóły – złożona agrotechnika. Jednym z rozwiązań umożliwiających skuteczną ochronę insektycydową jest TopGun 050 CS, który zawiera substancję czynną lambda-cyhalotrynę. Jest to insektycyd dla rolników ceniących wysoką skuteczność działania na wiele szkodników, w szerokim zakresie upraw. Umożliwia to (zgodne z etykietą instrukcją stosowania) elastyczne zastosowanie produktu w gospodarstwie.
Sprawdź TopGun 050 CS