Trineksapak etylu — najczęściej stosowana substancja w regulatorach wzrostu
12 września 2024Okres jesienny to idealny moment do przeprowadzenia zabiegów chwastobójczych w zbożach ozimych. Do zwalczania miotły zbożowej dostępne jest kilka substancji czynnych o bardzo dobrej skuteczności i różnych mechanizmach działania. Jesienią do zwalczania chwastów powinny być wykorzystywane produkty o bardzo dobrym działaniu doglebowym, zabezpieczające plantację przed zachwaszczeniem wtórnym.
Spis treści:
- Miotła zbożowa jest powszechnym chwastem jednoliściennym
- Jesienne zwalczanie miotły zbożowej
- Jaki herbicyd wybrać do jesiennego zabiegu zwalczania miotły zbożowej?
- Niskie temperatury mogą utrudnić ochronę chwastobójczą zbóż ozimy
- Diflufenikan — ważna substancja czynna
Miotła zbożowa jest powszechnym chwastem jednoliściennym
Miotła zbożowa jest najbardziej uciążliwym chwastem jednoliściennym występującym powszechnie w zbożach ozimych. Spośród wszystkich gatunków największe problemy stwarza w pszenicy ozimej. Jej wchody rozpoczynają się bezpośrednio po siewie ozimin i trwają, aż do zamarznięcia gleby. Miotła zbożowa może również kiełkować w trakcie łagodnej zimy. Aby skutecznie ograniczyć presję miotły zbożowej, należy uwzględnić jej biologię przy wyborze środków.
Jesienne zwalczanie miotły zbożowej
Jesień jest podstawowym terminem stosowanie herbicydów do zwalczania miotły zbożowej. Jej eliminacja w niskich fazach rozwojowych jest duża łatwiejsza i tańsza w porównaniu do wiosennych zabiegów. Do jesiennych aplikacji można wykorzystać produkty jednoskładnikowe (tworząc mieszaninę opryskową) lub środek zwierający więcej niż jedną substancję czynną. Do jesiennej eliminacji miotły zbożowej można wykorzystać jedną z poniższych substancji czynnych:
- chlorotoluron (HRAC 5)
- pendimetalina (HRAC 3)
- diflufenikan (HRAC 12)
- flufenacet (HRAC 15)
- pinoksaden (HRAC 1)
- penoskulam (HRAC 2)
- prosufokarb (HRAC 15)
Jaki herbicyd wybrać do jesiennego zabiegu zwalczania miotły zbożowej?
Wschody miotły zbożowej są znacznie rozciągnięte w czasie (jesień — wiosna), a jeśli zima jest łagodna to trwają praktycznie nieprzerwanie. Zatem do zabezpieczenia zbóż ozimych przed tym pospolitym chwastem należy w pierwszej kolejności wykorzystać substancje czynne o bardzo dobrym działaniu doglebowym. Z wymienionych wcześniej substancji czynnych tylko pinoksaden nie ma działania odglebowego. W związku z tym herbicydy, zawierające pinoksaden są chętniej wybierane do wiosennej ochrony zbóż ozimych przed miotłą zbożową.
Niskie temperatury mogą utrudnić ochronę chwastobójczą zbóż ozimy
Przebieg pogody w okresie jesiennym może nie sprzyjać wykonywaniu zabiegów herbicydowych. Utrudnieniem mogą być opady deszczu, a także niskie temperatury. Substancją czynną o dużej tolerancji na niskie temperatury jest chlorotoluron — jego minimum temperaturowe jest poniżej 0°C.
Diflufenikan — ważna substancja czynna
Jedną z bardziej cenionych substancji czynnych do budowania programów ochrony chwastobójczej jest diflufenikan. Środki zawierające tylko tę substancję czynną bardzo rzadko stosowane są samodzielnie, powszechnie wykorzystywane są jako składnim mieszanin opryskowych. Behemot 500 SC, zawierający diflufenikan, jest rozwiązaniem, które pozwala budować program jesiennego zwalczania chwastów. Jest cennym partnerem dla innych produktów, pozwala stworzyć kompleksowe rozwiązania zwalczające chwasty jedno i dwu-liścienne.