Czym są zabiegi T1, T2 i T3?
13 marca 2023Szybkie zwalczanie szkodników z TopGun 050 CS
4 kwietnia 2023Zabiegi herbicydowe dzieli się na nalistne i doglebowe. Podział ten wynika głównie z właściwości substancji czynnych wchodzących w skład środków chwastobójczych. Oprysk preparatami o działaniu doglebowym powinien być wykonany możliwie wcześnie, przed wschodami tak aby maksymalna ilość substancji aktywnej dodarła do powierzchni gleby.
Zabiegi o działaniu doglebowym wykonuje się bezpośrednio po siewie roślin uprawnych lub w ich niskich fazach rozwojowych, tak aby ciecz opryskowa mogła zostać naniesiona bezpośrednio na powierzchnię gleby. Celem aplikacji zabiegu doglebowego jest eliminacja chwastów na etapie kiełkowania lub wschodów. Takie zastosowanie ogranicza do minimum konkurencję pomiędzy chwastami, a rośliną uprawną.
Spis treści:
- Herbicydy doglebowe – skuteczne narzędzie w walce z chwastami na plantacjach
- Herbicydy doglebowe – warunki stosowania
- Czy wybór herbicydów doglebowych jest trudny?
Herbicydy doglebowe – skuteczne narzędzie w walce z chwastami na plantacjach
Cechą charakterystyczną działania substancji czynnych o działaniu doglebowym jest stosunkowo długi czas ich aktywności w glebie. W tym okresie oddziałuje ona na chwasty przez korzenie, hipokotyl i liścienie, prowadząc do ich zamierania lub znacznie ogranicza ich wzrost i rozwój. Bardzo dobre substancje działają nawet do kilku tygodni, zabezpieczając plantację przed rozciągniętymi w czasie wschodami chwastów jednoliściennych i dwuliściennych.
W uprawach polowych stosowanie preparatów o działaniu doglebowym jest zróżnicowane w zależności od gatunku rośliny uprawnej. W przypadku rzepaku ozimego większość środków chwastobójczych stosowane jest jesienią maksymalnie do fazy 4-5 liścia właściwego. Dlatego też zawierają one substancje czynne o działaniu doglebowym. Do najbardziej popularnych można zaliczyć chlomazon, napropamid czy też metazachlor. Należy podkreślić, że chlommazon i napromamid mogą być stosowane tylko przed wschodami rzepaku, do 3 dni po siewie.
Równie często preparaty o działaniu doglebowym stosowne są w celu ochrony herbicydowej kukurydzy. Kukurydza jest bardzo wrażliwa na konkurencję ze strony chwastów, dlatego też należy maksymalnie wcześnie rozpocząć ich eliminację. Z racji długiego okresu braku zacieniania kukurydzy sianej w szerokie międzyrzędzia chwasty intensywnie kiełkują i rozwijają się. Dlatego też w programach ochrony herbicydowej wykorzystuje się szeroko preparaty o działaniu doglebowym o wydłużonym działaniu zawierające między innymi takie substancje czynne jak terbutylazyna, s-metolochlor, izoskaflutol, tienkarbazon metylu.
W uprawie buraków cukrowych i ziemniaków równie często jak w przypadku rzepaku i kukurydzy wykorzystywane są preparaty o działaniu doglebowym, ponieważ te uprawy także dość późno zakrywają glebę utrudniając rozwój chwastów. Jesienna ochrona herbicydowa zbóż jest również oparta o środki wykazujące działanie odglebowe. Z kolei zabiegi wiosenne w zbożach ozimych i jarych wykonywanie są głównie przy użyciu herbicydów pobieranych przez liście chwastów. Wynika to z obecności chwastów które wyrosły w okresie jesienno-wiosennym oraz intensywnego rozwoju biomasy oraz znacznego zakrycia gleby.
Herbicydy doglebowe – warunki stosowania
W przypadku aplikacji środków chwastobójczych o działaniu doglebowym bardzo ważne jest odpowiednie doprawienie roli. Wierzchnia warstwa gleby powinna być pozbawiona grud, ponieważ utrudniają one wytworzenie jednorodnej “powłoki” substancji czynnej preparatów na powierzchni gleby.
Wraz ze wzrostem wilgotności gleby należy spodziewać się wyższej skuteczności zabiegów doglebowych. Jednak intensywne opady deszczu po aplikacji mogą spowodować zmycie herbicydu z powierzchni gleby lub przemieszczenie do głębszych warstw. Jest to negatywne zjawisko, ponieważ powoduje z jednej strony ograniczenie skuteczności działania, a z drugiej może powodować fitotoksyczność na roślinie uprawnej, ponieważ produkt został przemieszczony w obszar, z którego roślina uprawna pobierają wodę i składniki pokarmowe. Oddziaływania substancji czynnych na rośliny uprawne jest szczególnie dobrze widoczne na przykładzie substancji czynnej chlomazon i rzepaku. Na roślinach często widoczne są charakterystyczne bielenia liści, które jednak są przemijające i najczęściej bez negatywnego wpływu na dalszy wzrost i plonowanie.
Może Cię zainteresować: Czym są zabiegi T1, T2 i T3?
Czy wybór herbicydów doglebowych jest trudny?
Znajomość gatunków chwastów, lustracje plantacji prowadzonych w płodozmianie oraz analiza danych historycznych z danego pola pozwala w łatwy sposób określić najlepszy dobór produktów dla danej uprawy. Na podstawie powyższych danych należy wybrać odpowiednie herbicydy doglebowe, najlepiej zawierające więcej niż jedną substancję czynną co znakomicie poszerza ich spektrum działania lub samodzielnie przygotować mieszaninę opryskową, która najlepiej będzie zwalczała chwasty w danej uprawie
W uprawach polowych dostępne jest wiele herbicydów o działaniu doglebowym. Przy wyborze odpowiedniego należy kierować się zawsze etykietą instrukcją stosowania. Określa ona jasno wszystkie parametry stosowania między innymi takie jak termin aplikacji środka, spektrum zwalczanych chwastów oraz gatunek uprawy, w której może zostać zastosowany.