Słodyszek rzepakowy – ważny szkodnik rzepaku
28 kwietnia 2022Zabieg na opadanie płatka w rzepaku – ostatnia prosta do wysokich plonów
11 maja 2022Zima – przebieg optymalny na zbóż ozimych i rzepaku ozimego
Zima 2021/2022 była dość mroźna i długa w porównaniu z warunkami, do których przywykliśmy w ostatnich latach. Spadki temperatur przy jednoczesnych opadach śniegu kształtowały bardzo dobre warunki do przezimowania roślin ozimych. Praktycznie nie odnotowano wymarznięć plantacji zbóż ozimych i rzepaku.
Pszenica i rzepak jesienią – dobre rokowania na wysoki plon
Pszenica ozima siana w optymalny terminie agrotechnicznym dla danego regionu weszła w okres spoczynku zimowego w fazie pełni krzewienia, a rzepak ozimy w fazie 9-10, a nawet 12 liści.
Nawożenie azotem – wiosna
Okres zimowo – wiosennym minął pod hasłem nawożenia azotowego i konieczności poszukiwania rozwiązań umożliwiających jego optymalizację po kątem nakładów, a założonym poziomem plonowania. Stopniowy wzrost temperatur nie sprzyjał intensywnemu rozwojowi zbóż ozimych i rzepaku – w tym roku w przypadku dużej liczy plantacji nawozy mineralne zawierające azot aplikowane były w terminie w stosunku do potrzeb roślin.
Chwasty w zbożach
Zwalczanie chwastów na wielu plantacjach w okresie jesiennym było niemożliwe ze względu na termin siewu lub warunki pogodowe – przekropna pogoda. Siew jęczmienia ozimego, pszenżyta ozimego czy żyta zwykle wykonany był w terminie agrotechnicznych, natomiast pszenica ozima sian jest często dość późno w stosunku do terminu agrotechnicznego. Siew po buraku cukrowym czy kukurydzy młóconej na ziarno w wielu gospodarstwach jest normą.
Preparaty chwastobójcze wiosną były, a na wielu plantacjach dalej są potrzebne, ponieważ okres wczesno wiosenny charakteryzował się dużymi wahaniami temperatur. W związku z tym decyzja o zastosowaniu herbicydów została przełożona na późniejszy czas.
Może Cię zaciekawić: Jak stosować herbicydy w zbożach na chwasty jedno i dwuliścienne?
W jakiej fazie są zboża ozime?
Pszenica ozima, jęczmień jary, żyto, pszenżyto obecnie są generalnie w fazie pierwszego kolanka – jest to optymalnych czas na zastosowanie preparatów grzybobójczych oraz regulacji wzrostu. Jednak na niektórych polach nie zostały wykonane zabiegi odchwaszczania – jest to zabieg, który należy wykonać w pierwszej kolejności.
Czym odchwaszczać zboża w fazie pierwszego kolanka?
Duża cześć herbicydów może być stosowana do fazy końca krzewienia – w takie sytuacji zgodnie z etykietą stosowania są one już nieprzydatne dla większości upraw zbóż ozimych. Naprzeciw rolnikom oczekujących bezpiecznych zabiegów zwalczających chwasty po fazie krzewienia przychodzi ProAgri rekomendując Duet Herbicydowy, który może być stosowany do fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego. Pomimo dużych możliwości, które dają produkty ProAgri zalecamy wczesne zabiegi w zbożach ozimych i jarych, ponieważ każdy dzień niepotrzebnej zwłoki to strata w plonie.
Szkodniki – ciągły monitoring zbóż i rzepaku
Dużo uwagi poświęca się szkodnikom rzepaku – w tej uprawie w porównaniu z zbożami jest ich zdecydowanie najwięcej. Rolnicy uprawiający rzepak mają za sobą stosowanie środków owadobójczych zwalczających głównie szkodniki łodygowe. Obecnie trwa monitoring i przygotowanie się do zwalczania słodyszka rzepakowego, a na część plantacji zabieg insektycydowy został już wykonany. W dalszej części sezonu wegetacyjnego niezbędne będzie zwalczanie szkodników łuszczynowych – chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.
Z kolei w zbożach ozimych i jarych niezbędne będzie zwalczanie larw skrzypionki zbożowej, której masowe występowanie może w znaczny sposób ograniczyć powierzchnie asymilacyjną w wyniku uszkodzenia liścia flagowego i podlfagowego.
Czym zwalczać szkodniki w zbożach i rzepaku?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta ponieważ do każdego szkodnika należy „podejść” indywidualnie. Dostępne jest wiele produktów owadobójczych charakteryzujących się różnym sposobem działania. Niewątpliwie przydatnym rozwiązaniem będzie insektycyd z grupy pyretroidów TopGun 050 CS, zawierający substancję czynną lambda cyhalotryna. Działa on kontaktowo – jest to szczególnie ważne, kiedy należy szybkiej eliminacji szkodnika.
TopGun 050 CS – przydatny w każdym gospodarstwie Środek owadobójczy TopGun 050 CS jest zarejestrowany w wielu uprawach rolniczych. Zgodnie z etykietą stosowania może być aplikowany zarówno w zbożach, jak i rzepaku ozimym. W wielu gospodarstwach uprawy te są stałym elementem płodozmianu. W zakresie stosowania insektycydu TopGun 050 CS należy wskazać również ziemniak, kukurydzę, burak cukrowy , jabłoń, cebulę, kapustę głowiastą oraz kukurydzę cukrową