Zaprawianie zboża
19 sierpnia 2024Czym przeprowadzić zwalczanie miotły zbożowej?
15 października 2024Trineksapak etylu wchodzi w skład wielu środków ochrony roślin z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju. Stosowane były początkowo w celu zapobiegania wyleganiu zbóż, jednak korzyści z ich aplikacji jest zdecydowanie więcej. Jakie są korzyści ze stosowania regulatorów wzrostu oraz dlaczego trineksapak etylu jest przodującym regulatorem wzrostu w zbożach dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
- Wyleganie zbóż — powody
- Rodzaje wylegania zbóż
- Wyleganie zbóż — konsekwencje
- Co to jest trineksapak etyl?
- Stosowanie w jęczmieniu, pszenicy i innych zbożach
- Jakie są efekty działania regulatorów wzrostu z substancją trineksapak etylu
Wyleganie zbóż — powody
Wyleganie zbóż, czyli trwałe pochylenie się łanu jest powodowane przez wiele czynników. Te niezależne od człowieka to meteorologiczne związane z silnym wiatrem, często połączonym z nawalnym deszczem.
Inny czynnik to właściwości genetyczne: wysokość roślin, grubość ścianek źdźbła, długość i elastyczność dokłosia oraz sam kłos i jego masa. Prace hodowlane idą w kierunku uzyskania jak najlepszych parametrów zapobiegających wyleganiu i dlatego decyzja o wyborze odmiany ma duży wpływ na wystąpienie tego zjawiska na polu. To, co w dużej mierze zależy od decyzji rolnika to agrotechnika; dobór stanowiska i sposób uprawy, zagęszczenie i norma siewu. Niebagatelny wpływ ma też poziom nawożenia, zwłaszcza azotowego oraz ochrona chemiczna, zwłaszcza podstawy źdźbła.
Rodzaje wylegania zbóż:
- korzeniowe — roślina kładzie się z korzeniami w wyniku słabszego i jednoczesnemu nadmiernego rozmiękczeniu gleby (w ostatnich latach rzadko spotykane — susza)
- źdźbłowe — złamanie się źdźbła najczęściej w dolnej części rośliny zakorzenienia
- złamanie dokłosia — występuje praktycznie tylko w jęczmieniu i życie
Wyleganie zbóż — konsekwencje
Konsekwencje wylegania zbóż są bardzo poważne. Fotosynteza jest mniej wydajna, a rośliny są bardziej podatne na choroby. Dojrzewanie plantacji jest mniej równowierna, występować też może przerastanie pól przez chwasty. Zbiór jest utrudniony i mniej wydajny a straty z powodu niezebranego ziarna większe (nawet do 50%). Występują duże straty w plonie, a jego parametry jakościowe takie jak MTZ, zawartość białka i glutenu mocno obniżone.
Co to jest trineksapak etyl?
Substancja czynna zaliczana jest do regulatorów wzrostu. Chemicznie przynależy do cytoheksadionów. Pobierana jest przez nadziemne części rośliny, liście i źdźbła. Transportowana jest to tkanek merystematycznych, gdzie zapobiega nadmiernemu wydłużaniu się międzywęźli. Jej mechanizm działania polega na blokowaniu działania giberelin, fitohormonu odpowiedzialnego między innymi za wydłużanie łodyg. Nadmiar giberelin w połączeniu z intensywnym nawożeniem prowadzi do zwiększenia rozmiarów komórek z jednoczesnym ich uwodnieniem i nadmiernym uelastycznieniem ścian komórkowych.
Stosowanie w jęczmieniu, pszenicy i innych zbożach
Związek stosowany jest w podstawowych rodzajach zbóż takich jak pszenica, pszenżyto, żyto, jęczmień i owies, a także w pszenicy jarej płaskurka, orkiszu i samopszy oraz na plantacjach traw. Można go również używać na rzepaku, koniczynie, tytoniu, lnie, konopiach oraz w szkółkach roślinnych i leśnictwie.
Termin stosowania i dawka w zbożach w zależności od gatunku w zakresie od fazy krzewienia do fazy liścia flagowego (BBCH 29–39), w jednorazowym zastosowaniu lub w dawkach dzielonych od 50 do 150 substancji czynnej na hektar. Zawsze należy sprawdzić etykietę instrukcje stosowania wybranego produktu. W praktyce rolniczej stosowany także w mieszaninach z produktami zawierającymi substancję aktywną CCC.
Jakie są efekty działania regulatorów wzrostu z substancją trineksapak etylu
Korzyści ze stosowania produktów nie ograniczają się tylko do ograniczenia wylegania zbóż. Po zastosowaniu tej substancji rośliny są niższe, ale nie zmniejsza się ich masa. Źdźbła są grubsze a system korzeniowy lepiej wykształcony. Przekłada to się na lepsze pobieranie wody i korzystanie ze składników mineralnych z gleby. Wzrasta przez to odporność na stres abiotyczny związany z suszą. W efekcie zastosowania środków ochrony roślin zawierających trineksapaku etylu potencjał plonotwórczy jest maksymalnie zabezpieczony, a efekt ekonomiczny na najwyższym poziomie.
Uwaga!
Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Pamiętaj, że ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa oraz zgodnie z zapisami ustawy o środkach ochrony roślin z dnia 8 marca 2013r. . Ze środków tych mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie.