Środki ochrony roślin – skomplikowane mieszaniny chemiczne
30 marca 2022ProAgri – Strobe 250 SC
21 kwietnia 2022Po wzmożonym okresie prac związanych z nawożeniem mineralnym ozimych oraz siewem roślin jarych, kolejnym ważnym elementem jest zabieg herbicydowy w zbożach ozimych. Zarówno ten celowy przy prowadzeniu ochrony systemem jesień-wiosna lub w terminie tylko wiosennym, jak i korekcyjny wynikający z niezadowalającej skuteczności zabiegu jesiennego. Za nami okres stosunkowo niskich temperatur, które w znacznym stopniu ograniczały możliwość zwalczania chwastów w zbożach ozimych. Warunki do rozwoju roślin uprawnych nie były i dalej nie są najlepsze, natomiast chwasty bardzo dobrze wykorzystują sytuacje pogodową do wzrostu, efektywniej niż np. pszenica ozima
W trakcie lustracji polowych obserwujemy pierwsze chwasty w fazie kwitnienia – głównie przetacznik bluszczykowy oraz gwiazdnicę pospolitą. Chwasty te doskonale rozwijają się w warunkach deficytu wody i stosunkowo niskich temperatur – wykorzystując dostarczony z nawozem azot. Opanowują one niskie piętro i przy silnej presji mogą całkowicie „zagłuszyć” roślinę uprawną, która rywalizując o dostęp do światła będzie intensywnie rosła w górę – zwiększa to prawdopodobieństwo wylegania.
Przetacznik bluszczykowy i gwiazdnica pospolita to nie jedyne gatunki, które możemy spotkać w trakcie lustracji. Na polach w niższych fazach rozwojowych występują też inne chwasty dwuliścienne takie, jak mak polny, przytulia czepna, maruna nadmorska czy fiołek pospolity. One również intensywnie rosną i wykorzystując azot, jednocześnie zmniejszając jego dostępność dla rośliny uprawnej. W związku z powyższym zabieg herbicydowy w zbożach ozimych należy przeprowadzić możliwie szybko – nie należy zbytnio zwlekać i odkładać go na później np. na okres wyższych temperatur dedykowanych substancjom czynnym MCPA czy dikamba.
Sprawdź inne chwasty w naszym Atlasie Chwastów
Co na chwasty dwuliścienne w zbożu ozimym?
Idealnym rozwiązaniem umożliwiającym skuteczną walkę z chwastami dwuliściennymi jest Duet herbicydowy. Składa się o z dwóch produktów – BluSky 500 WG oraz SunLight 50 SC. Oba produkty zwalczają bardzo szerokie spektrum najbardziej uciążliwych chwastów dwuliściennych występujących w zbożach. Należy podkreślić, że SunLight 50 SC jest specjalistą w zwalczaniu przytulii czepnej. Niewątpliwą przewagą tych produktów jest to, że minimum temperaturowe substancji czynnych w nich zawartych jest na poziomie 4°C. W takich warunkach rozwijają się chwasty, a producent środków ochrony roślin ProAgri dostarcza narzędzie do ich eliminacji.
Problem chwastów dwuliściennych rozwiązuje połączenie BluSky 500 WG i SunLight 50 SC. Jesteśmy świadomi konieczności zwalczania w jednym zabiegu chwastów jedno i dwuliściennych, dlatego też rozszerzyliśmy Duet herbicydowy o produkt zawierający substancję czynną pinoksaden. Ta substancja czynna jest bardzo dobrze dobrana do BluSky 500 WG i SunLight 50 SC, ponieważ z powodzeniem może być stosowana w niskich temperaturach. W ten właśnie sposób powstało gotowe rozwiązanie do walki z chwastami w zbożach- SunPak, które zwalcza bardzo szerokie spektrum chwastów jedno i dwuliściennych.
Zachęcamy do zapoznania się bliżej w herbicydami SunLight 50 SC i BluSky 500 WG, ponieważ mogą być one stosowane również w zbożach jarych.