Metkonazol – substancja czynna w fungicydach
12 grudnia 2023Jaki środek na T2 w pszenicy — zabieg chroniący liście
10 kwietnia 2024Zabieg fungicydowy T1 otwiera program ochrony pszenicy ozimej i innych zbóż ozimych i jarych. Jego terminowe wykonanie umożliwia skuteczne zwalczenie chorób już występujących na roślinach oraz zabezpieczenie liści aż do zabiegu T2. Głównym zadaniem zabiegu T1 jest eliminacja zespołu chorób podstawy źdźbła i korzeni, nie można jednak zapomnieć o równie groźnych chorobach wpływających na ograniczenie powierzchni asymilacyjnej zbóż.
Spis treści:
- Jakich chorób zbóż spodziewać się w łanie?
- Kiedy wykonać zabieg T1?
- Jaki środek na T1 w pszenicy?
- Trudno wykonać zabieg T1 konwencjonalnymi fungicydami
- Arcton WG — najszybszy zabieg w T1
Jakich chorób zbóż spodziewać się w łanie?
Infekcje niektórymi chorobami rozpoczęły się już w okresie jesiennym, dotyczy to pszenicy ozimej sianej w optymalnym terminie agrotechnicznym. Na roślinach zbóż w fazie końca krzewienia widoczne są głównie objawy chorób liści — septorioza i mączniak prawdziwy zbóż i traw. Z kolei na późno sianych plantacjach zbóż, które weszły w okres zimy w fazie 2-3 liści, nie widać duże presji chorób. Nie oznacza to jednak, że nie są one zainfekowane patogenami. Większość chorób, zanim da widoczne objawy rozwija się w sposób utajony. Doskonałym przykładem jest septorioza paskowana liści pszenicy, której rozwój utajony może trwać nawet kilka tygodni.
Na roślinach zbóż w terminie zabiegu T1 (BBCH 29-31) można zaobserwować wszystkie najważniejsze choroby liści, oprócz wymienionej septoriozy paskowanej liści i mączniaka prawdziwego zbóż i traw także:
- brunatną plamistość liści
- plamistość siatkową (występuje na jęczmieniu)
- rynchosporiozę
Nie można zapomnieć również o zespole tzw. chorób podsuszkowych, które atakują dolną część źdźbła oraz korzenie:
- fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni
- łamliwość podstawy źdźbła zbóż i traw
- zgorzel podstawy źdźbła
Z powyższego zestawienia widać, że w presja ze strony chorób liści i podstawy źdźbła w okresie początku strzelania w źdźbło jest bardzo duża. W związku z tym zabieg T1 powinien być przemyślany i wykonany z należytą starannością.
Kiedy wykonać zabieg T1?
Aplikacja rozwiązań fungicydowych na T1 powinna być wykonana możliwie szybko, aby zastosowane produkty mogły szybko ograniczyć rozwój chorób. W praktyce rolniczej przyjmuje się, że zabieg T1 powinien być przeprowadzony w fazie początku strzelania w źdźbło, a pierwszego kolanka (BBCH 29-31). Termin ten jest pewnym kompromisem pomiędzy możliwością stosowania substancji czynnych zawartych w środkach ochrony roślin, które mają określone minima temperaturowe działania, a zdrowotnością łanu.
Przy intensywnym rozwoju zbóż ozimych wiosną i warunkach sprzyjających infekcji zabieg ten powinien być wykonany wcześniej. Jednak ze względu na niekorzystny przebieg pogody dla działania substancji czynnych fungicydów termin zabiegu jest przesuwany na “lepszą pogodę” kosztem zdrowotności łanu zbóż.
Jaki środek na T1 w pszenicy?
Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ jest niewiele środków ochrony roślin zwalczających bardzo szerokie spektrum chorób występujących w okresie zabiegu. Nawet fungicydy 2-3 składnikowe nie zapewniają optymalnej skuteczności w stosunku do sprawców wielu chorób zbóż. Dlatego też dużą popularnością cieszą się rozwiązania mniej wygodne, czyli zbiornikowe mieszaniny opryskowe. Sporządzane są one najczęściej z 2-3 produktów, które specjalizują się w zwalczaniu określonych chorób występujących na liściach i źdźble zbóż. W zabiegu T1 można wykorzystać wiele dostępnych substancji czynnych wchodzących w skład środków ochrony roślin z grupy fungicydów:
- fenpropidyna
- metrafenon
- cyprodynil
- metkonazol — środek Sierra 60 SL
- protiokonazol
Środek ochrony roślin Sierra 60 SL
Sierra 60 SL jest jedną z nowości produktowych od ProAgri, polskiego producenta środków ochrony roślin. Jest to wszechstronny fungicyd, który może być stosowany w ochronie pszenicy i innych zbóż nawet do 2 razy w sezonie wegetacyjnym. Okno aplikacji środka pozwala na jego wykorzystanie na każdym etapie ochrony zbóż, czyli w zabiegu T1, T2, T3. Substancja czynna zwarta w produkcie działa na choroby podstawy źdźbła, liści oraz kłosa. Wartym podkreślenia jest wysoka skuteczność fungicydu Sierra 60 SL na septoriozę paskowaną liści.
Trudno wykonać zabieg T1 konwencjonalnymi fungicydami
Przeprowadzenie skutecznej i terminowej ochrony fungicydowej w terminie T1 jest bardzo trudnym zadaniem. W tym okresie warunki pogodowe nie sprzyjają stosowaniu środków grzybobójczych. Dotyczy to zwłaszcza dużych różnic w temperaturze pomiędzy dniem a nocą oraz trudnych do przewidzenia występujących “spontanicznie” przymrozków.
Substancje czynne zawarte w fungicydach reagują obniżeniem skuteczności na spadek temperatury powietrza poniżej minimalnej temperatury działania. Dodatkowo nałożenie dwóch abiotycznych czynników stresowych (niskiej temperatury i aplikacji fungicydu) powoduje w rośnie zmniejszenie dynamiki wzrostu, a niektórych przypadkach może prowadzić do chloroz i nekroz. Są one widoczne zwłaszcza na końcówkach liści — w konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia wigoru oraz ograniczenia powierzchni asymilacyjna roślin zbóż.
Arcton WG — najszybszy zabieg w T1
Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem dla pszenicy ozimej i innych gatunków zbóż jest aplikacja preparatu mikrobiologicznego Arcton WG. Produkt ten indukuje powstawanie naturalnej odporności zbóż, co przekłada się na utrzymanie wysokiej zdrowotności łanu. Preparat dba nie tylko o stan fitosanitarny roślin, ale dzięki produkcji fitohormonów wpływa korzystnie na dynamikę przyrostu organów wegetatywnych — aparatu asymilacyjnego niezbędnego do wytworzenia energii do budowy plonu.