Wiosenne zwalczanie szkodników w zbożach i rzepaku
10 lutego 2022Ochrona herbicydowa kukurydzy
25 marca 2022Wiosna to bardzo pracowity czas dla rolników- pierwsze nawożenia azotowe, planowanie zabiegów herbicydowych, insektycydowych, fungicydowych czy też zasiewów roślin jarych. Każda uprawa potrzebuje szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwolą na skuteczną ochronę plantacji przed szkodnikami, chorobami i chwastami. Nawet najlepiej wybrana odmiana bez prawidłowej agrotechniki nie wykorzysta swojego potencjału plonotwórczego. Dlatego tak ważne jest świadome prowadzenie plantacji.
Jednym z ważniejszych zabiegów jest zabieg herbicydowy. W zbożach ozimych może zostać wykonany jesienią lub wczesną wiosną w zależności od możliwości wjazdu w pole czy też predyspozycji Rolnika. Ważne jest, aby zastosowane herbicydy zwalczały szerokie spektrum chwastów jedno i dwuliściennych. Atutem jest też niewątpliwie szeroki zakres upraw, w których mogą być stosowane – w gospodarstwach uprawiany jest zwykle więcej niż jeden gatunek. Daje to możliwość aplikacji bez konieczności przygotowania oddzielnych roztworów cieczy opryskowej. W jaki sposób korzystać z herbicydów? Jak dobierać herbicydy do zwalczanych chwastów i upraw?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym są herbicydy i jak z nich korzystać?
- Jak działają herbicydy?
- Rodzaje chwastów – jednoliścienne i dwuliścienne
- Jak zwalczać chwasty za pomocą herbicydów?
Czym są herbicydy i jak z nich korzystać?
Herbicydy to preparaty chwastobójcze powszechnie stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie. W zależności do rodzaju, mogą one działać układowo (systemicznie) lub kontaktowo. Herbicydy działające układowo pobierane są przez liście i korzenie lub zarówna przez liście i korzenie. Herbicydy działające systemicznie wpływają na całą roślinę niezależnie do miejsca naniesienia cieczy opryskowej. W pierwszej kolejności hamują wzrost i rozwój chwastów, co w konsekwencji prowadzi do ich zamierania kolei produkty charakteryzujące się działaniem kontaktowym niszczą tylko te fragmenty chwastów z którymi mają bezpośredni kontakt. Generalnie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie herbicydów układowych, do których zalicza się min. SunLight 50 SC i BluSky 500 WG. Zastosowanie tego typu herbicydów ograniczy ewentualne „odbijanie” chwastów z niezniszczonego systemu korzeniowego. Dopuszczalne jest też aplikacja mieszanin opryskowych, w których skład wchodzą substancje aktywne o działaniu kontaktowym i układowym.
Herbicydy stosowane w rosnącym łanie powinny być dla niego selektywne, czyli zwalczać określone chwasty jedno i dwuliścienne z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa dla rośliny uprawnej.
Zagadnienie związane z działaniem herbicydów jest bardzo złożone ze względu na pewną swoistość mechanizmów działania poszczególnych substancji aktywnych na poziomie procesów fizjologicznych. Ze względu na sposób działania substancji czynnych wyróżniono tzw. klasyfikacje HRAC. Herbicydy wpływają między innymi na proces fotosyntezy, blokują działanie okresowych enzymów, syntezę białek czy innych metabolitów. W efekcie chwasty obumierają i zaprzestają rozsiewania.
Może Cię również zainteresować: Wiosenne zwalczanie szkodników w zbożach i rzepaku
Jak działają herbicydy?
Ich głównym zadaniem jest zakłócenie naturalnych procesów pozwalających roślinie wzrastać. Wpływają na proces fotosyntezy, blokują działanie okresowych enzymów, syntezę białek czy innych metabolitów. W efekcie chwasty obumierają i zaprzestają rozsiewania. W zależności od rodzaju oddziaływania, herbicydy mogą zawierać różne substancje czynne. Z tego względu stosowanie herbicydów powinno być poprzedzone uważnym rozeznaniem, z jakimi chwastami mamy do czynienia oraz jak silny preparat okaże się skuteczny. Aby uzyskać dobre efekty, warto naprzemiennie stosować herbicydy dedykowane tej samej grupie chwastów, ale o innej substancji czynnej.
Rodzaje chwastów – jednoliścienne i dwuliścienne
Największym problemem dla wszystkich upraw są chwasty jedno i dwuliścienne. Ich wzrost następuje niemal błyskawicznie, są bardziej tolerancyjne na niekorzystne warunki niż roślina uprawna. Cechą charakterystyczną chwastów jest wysoka plenność przez co szybko zwiększa się ich glebowy bank nasion. Glebowy bank nasion jest źródłem chwastów w kolejnych uprawach w zmianowaniu, dlatego też celem jest jego sukcesywne zmniejszanie wykorzystując zasady integrowanej ochrony roślin.
Chwasty dzielą się ze jednoliścienne i dwuliścienne – nazwa pochodzi od liczby liścieni widocznych bezpośrednio po kiełkowaniu. Chwasty jednoliścienne to takie, które posiadają jeden liścień podczas kiełkowania. Najpopularniejszym chwastem jednoliściennym są:
- miotła zbożowa;
- chwastnica jednostronna;
- samosiewy zbóż;
- perz zwyczajny;
- wyczyniec polny;
- wiechlina roczna;
- stokłosy;
- włośnice;
Z kolei chwasty dwuliścienne posiadają dwa liścienie w fazie kiełkowania. Zaliczamy do nich między innymi:
- mak polny;
- chaber bławatek;
- przytulia czepna;
- fiołek polny;
- komosa biała;
- rdesty;
- przetacznik;
Zwalczanie chwastów za pomocą herbicydów
Aplikacja herbicydów powinna być poprzedzona lustracją polową, pozwoli to nam dobrać odpowiednie produkty, a tym samym zwiększyć efektywność ekonomiczną zabiegu. Herbicydy tylko do chwastów jednoliściennych okażą się nieskuteczne w przypadku chwastów dwuliściennych, i odwrotnie
Herbicyd selektywny BluSky 500 WG
BluSky 500 WG to preparat w formie granul do wykonania zawiesiny wodnej. Działa układowo, stosowany nalistnie. Przeznaczony do zwalczania chwastów dwuliściennych na uprawach pszenicy ozimej i pszenicy jarej, jęczmienia ozimego i jęczmienia jarego, żyta ozimego oraz pszenżyta ozimego. Zwalcza szerokie spektrum chwastów: fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, maruna bezwonna, niezapominajka polna, komosa biała, rumianek pospolity, ostróżeczka polna, tasznik pospolity, tobołki polne oraz samosiewy rzepaku
Herbicyd selektywny SunLight 50 S.C.
SunLight 50 S.C. to środek chwastobójczy w formie koncentratu stężonej zawiesiny przeznaczonej do rozcieńczenia z wodą. Działa układowo, stosowany nalistnie. Skutecznie ochroni przed chwastami uprawy pszenicy ozimej i jarej, jęczmienia ozimego i jarego, pszenżyta ozimego i żyta ozimego. Chwasty wrażliwe na działanie tego preparatu to: gwiazdnica pospolita, rdest powojowaty, przytulia czepna, maruna nadmorska i mak polny. Zwalcza również jasnotę różową, niezapominajkę polną i przetacznik bluszczykowy
Herbicyd selektywny Nevada 40 OD
Herbicyd selektywny Nevada 40 OD to preparat występujący w formie oleistej zawiesiny do rozcieńczenia z wodą. Stosuje się go nalistnie, działa układowo. To specyfik dedykowany do odchwaszczania upraw kukurydzy. Poradzi sobie zarówno z chwastami jedno, jak i dwuliściennymi. Skutecznie usunie bodziszka drobnego, chwastnicę jednostronną, fiołka polnego, gwiazdnicę pospolitą, przytulię czepną, rdestówkę powojowatą oraz tobołki polne.
Opisane powyżej herbicydy dostępne są w ofercie naszego sklepu internetowego proagri.com. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!